Gazeta Polska: Roman Tuska » CZYTAJ TERAZ »

Wypadek w Chorwacji. Kolejni poszkodowani wrócą do Polski? "Decyzja wkrótce zapadnie"

Niewykluczone, że w najbliższych dniach będą wracać do Polski osoby, które w średnim stanie przebywają w dwóch szpitalach na północy Chorwacji. - Tutaj decyzja wkrótce zapadnie - powiedział w niedzielę w TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Polscy pielgrzymi mieli tragiczny w skutkach wypadek
Polscy pielgrzymi mieli tragiczny w skutkach wypadek
youtube.com/ Jutarnji list screen

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje. Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele. 

Możliwe są kolejne transporty

Andrusiewicz poinformował, że cztery osoby, które wróciły w sobotę do Polski - wraz z delegacją pod przewodnictwem ministra Adama Niedzielskiego - wprost z samolotu trafiły do szpitala w Warszawie. "Te osoby są bardzo poobijane w wyniku tego wypadku. Oczywiście z doświadczeniem traumy psychicznej, więc wymagają obserwacji szpitalnej" - wyjaśnił.

Według Andrusiewicza ranni, którzy są w średnim stanie, wciąż przebywają na północy Chorwacji w dwóch szpitalach.

- Niewykluczone, że w najbliższych dniach będą wracać do Polski. Tutaj decyzja wkrótce zapadnie

 - poinformował.

Dodał, że 19 osób jest w stanie ciężkim. "Tutaj naprawdę sytuacja jest trudna do przewidzenia. Jesteśmy dobrej myśli, ale, niestety, każdy scenariusz w odniesieniu do każdej z tych 19 osób jest możliwy" - zastrzegł.

Pomoże LPR

Zaznaczył, że jeżeli transport którejkolwiek z tych osób na długotrwałą rehabilitację do Polski będzie możliwy, to będą one przewożone.

- Na pewno w najbliższych dniach transport samolotem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego się odbędzie. W odniesieniu do których pacjentów - tu jeszcze zapadnie decyzja na linii polskie ratownictwo medyczne, polscy lekarze a lekarze z Chorwacji

- powiedział rzecznik MZ.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Chorwacja #wypadek

mk