Duda zaznaczył, że Rwanda z uwagi na stabilność, bezpieczeństwo i duży potencjał swojego rynku jest dla Polski coraz atrakcyjniejszym partnerem gospodarczym. Zwrócił uwagę, że państwo to cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Jako szczególnie obiecujące obszary polsko-rwandyjskiej współpracy wymienił technologie wspomagające efektywność rolnictwa, technologie informacyjno-komunikacyjne, dronowe oraz cyberbezpieczeństwo.
„Polska oferta technologiczna i naukowa dla Rwandy opiera się na zasadzie partnerstwa. Zakłada realizację projektów we współpracy z lokalnymi społecznościami i z wykorzystaniem miejscowych zasobów”
🗨 Współczesna Polska, często określana mianem motoru wzrostu Europy, może poszczycić się dobrze zróżnicowanym rynkiem i statusem gospodarki o wysokich dochodach. W 2023 r. zajęliśmy 21. miejsce pośród największych gospodarek świata według wskaźnika Economic Complexity Index.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 7, 2024
W… pic.twitter.com/cVr6yYp6Sn
Duda zwrócił też uwagę na popularność Polski wśród Rwandyjczyków. Jak mówił, aktualnie w naszym kraju studiuje grupa około 1500 obywateli Rwandy.
Polski prezydent mówił też o historycznych relacjach państw afrykańskich i europejskich, często nacechowanych opresją, krzywdą, rabunkiem i dominacją ze strony mocarstw zachodu. „Polska, państwo bez niechlubnej kolonialnej przeszłości, wchodzi na rynki państw Afryki całkowicie bez tych obciążeń. Polska oferuje współpracę w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie interesów każdej ze stron” – zapewnił.