10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ważna uroczystość dla Polonii w USA. W niedzielę odsłonięcie pomnika bohaterów walki o niepodległość

W niedzielę w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii odbędzie się ceremonia odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 r. i Solidarności. Uroczystość w duchowej stolicy Polonii w USA swoją obecnością uświetnią m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Dzień wcześniej odbędzie się Forum Polonijne – Marsz do Solidarności, z udziałem m.in. prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz Antoniego Macierewicza.

Sanktuarium w Doylestown, zwane Amerykańską Częstochową
Sanktuarium w Doylestown, zwane Amerykańską Częstochową
The Shrine of Our Lady of Czestochowa - Praca własna - wikipedia.eng.

Organizatorem budowy pomnika jest Komitet Smoleńsko-Katyński. Na jego zlecenie monument wykonała firma Kulinski Memorials z Manville. Pomnik upamiętnia bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski po 1945 r. oraz ruch Solidarności. Symbolizuje niezłomność i determinację w dążeniu do wolności.

Niedzielna uroczystość rozpocznie się mszą świętą w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej o godz. 12.30. Odsłonięcie pomnika planowane jest na godzinę 14 (czasu miejscowego). 

Pomnik ma symbolizować marsz do niepodległości, dlatego ma formę schodów, na których stopniach wyryto daty ważnych zrywów niepodległościowych. 1956 rok, wydarzenia „Poznańskiego Czerwca”. 1966 r., data trochę niedoceniana w Polsce, a przecież związana z Milenium Chrztu Polski. Wtedy miliony Polaków dotarły do Częstochowy, gdzie zawierzono Polskę Matce Boskiej na następne tysiąclecie. Później wielu ludzi, w tym duchownych, spotkały za to represje. Kolejna data to 1968 r. i wydarzenia z marca, strajki studenckie przeciwko cenzurze i represjom. Następnie rok 1970 i grudniowe strajki na Wybrzeżu. Dalej 1976 r. i strajki w Radomiu, Ursusie czy Płocku, a także w wielu innych miastach, związane z radykalną podwyżką cen żywności. Tamte protesty doprowadziły do utworzenia Komitetu Obrony Robotników (KOR)

– mówi Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, szef Klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii. 

Kolejna data to rok 1980 i powstanie Solidarności, największego w historii ruchu przeciwko reżimowi komunistycznemu. I wraz z nią rok 1981, grudniowa noc wprowadzenia stanu wojennego i kolejne represje, morderstwa w różnych okolicznościach ludzi mojego pokolenia jak Emil Barchański, Grzegorz Przemyk czy Lech Jamro

– dodaje.

Na ostatnim stopniu pomnika jest napis "Solidarność", a jego zwieńczeniem – krzyż.

Pomnik będzie umieszczony obok Monumentu Smoleńskiego, pomnika gen. Władysława Andersa, Żołnierzy Niezłomnych, naprzeciwko pomnika Husarza-Mściciela autorstwa wybitnego rzeźbiarza, kawalera Orderu Orła Białego, Andrzeja Pityńskiego, poświęconego ludobójstwu w Katyniu.

Dzień wcześniej, w sobotę w Visitors Center w godz. 10-18 (czasu miejscowego) odbędzie się Forum Polonijne – Marsz do Solidarności, z udziałem m.in. prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz Antoniego Macierewicza. 

Plakat zapowiadający uroczystości mat. pras. / wł

Wydarzenie organizowane jest przez wiele polsko-amerykańskich organizacji i otwarte dla wszystkich, którzy pragną oddać hołd pamięci tych ważnych wydarzeń i bohaterów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Niezależna.pl oraz Republika. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Doylestown #Amerykańska Częstochowa #uroczystość #Polonia #USA #prezydent

Konrad Wysocki