Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Parlament oddalił widmo shutdownu w USA

Izba Reprezentantów w USA przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu agencji rządowych. Decyzja została podjęte kilka godzin przed możliwym shutdownem - zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny. Następnie ustawę przyjął Senat większością głosów 88 do 9 i wysyłał ją do prezydenta Joe Bidena.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu
Autorstwa Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

Przyjęcie ustawy, przedstawionej w sobotę rano przez przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego oddala widmo shutdownu w kraju. Tymczasowe rozwiązanie w sprawie wydatków krótkoterminowych obejmuje pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, ale nie dodatkowe fundusze dla Ukrainy czy zabezpieczenia granic – zauważa CNN.

Propozycję McCarthy’ego, który zrezygnował z szukania poparcia prawego skrzydła Republikanów, poparło 335 członków Izby Reprezentantów, w tym wielu Demokratów; przeciwko było 91 deputowanych. 

Niewielka grupa skrajnie prawicowych kongresmenów, będących najbardziej zagorzałymi zwolennikami byłego prezydenta Donalda Trumpa, próbowała storpedować wysiłki spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego, który usiłuje wypracować kompromis, by nie dopuścić do shutdownu. Frakcja ta - według "Washington Post" - jest skłonna doprowadzić do obalenia spikera już w przyszłym tygodniu, co jeszcze dodatkowo sparaliżuje Kongres i utrudni ewentualne próby wybrnięcia z shutdownu.

Zwolennicy Trumpa nie chcą zgodzić się na uchwalenie prowizorium budżetowego bez głębokich cięć, funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim bez usunięcia z projektu środków na pomoc dla Ukrainy. Na to nie chcą się zgodzić kontrolujący Senat Demokraci i większość republikańskich senatorów. Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili też senacki projekt prowizorium pozostawiającego poziom wydatków na obecnym poziomie.

Trump tymczasem zażądał niedawno w swym serwisie społecznościowym Truth Social, by Republikanie w Kongresie doprowadzili do zawieszenia działalności rządu.

Senat większością głosów 88 do 9 przyjął ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych i wysyłał ją do prezydenta Joe Bidena, aby ten podpisał ustawę przed upływem ostatecznego terminu.

Do zamknięcia funkcji państwa dochodziło w USA wielokrotnie, jednak najczęściej paraliż trwał kilka dni. Najdłuższy miał miejsce za prezydentury Trumpa w 2018 roku - trwał 34 dni.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#USA #shutdown

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo