Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Chorwacja zaopatrza się w nowy sprzęt wojskowy. Cel - znany

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji ogłosiło plan zakupu dronów i specjalnych pojazdów przeznaczonych "do ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej" - poinformowała chorwacka telewizja N1.

Flaga Chorwacji
Walder - Pexels.com
"Chodzi o bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu i kilka typów pojazdów przeznaczonych do monitorowania granicy państwowej. Zarówno bezzałogowe statki powietrzne, jak i pojazdy posiadają odpowiednie parametry do wykorzystania w obszarze zewnętrznej granicy Republiki Chorwacji"

–  przekazał wczoraj chorwacki resort.

Po zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nastąpi wybór oferenta i podpisanie umowy z wybraną osobą prawną - dodano.

Chorwacja znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do Unii Europejskiej.

W tym roku granicę Chorwacji przekroczyło około 62 tys. nielegalnych migrantów, czyli o 70 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Połowa nie zgłosiła się do chorwackich ośrodków, a 97 proc. z nich wkrótce opuściło Chorwację i wyjechało do innych krajów Europy. Na północy państwa zatrzymano o 60 proc. więcej przemytników, niż rok temu; dwie trzecie spośród nich to obcokrajowcy.

Liczba złożonych wniosków o azyl wzrosła w Chorwacji w tym roku o 700 proc., a minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović informował w październiku, że w 2023 roku schwytano już niemal 1 tys. przemytników ludzi.

"Powołanie do monitorowania granic technologii i zwiększenie zasięgu obserwowania słabiej kontrolowanych szlaków granicznych – a analizy wykazały, że są one wykorzystywane do nielegalnych przekroczeń – to działanie godne pochwały"

– stwierdził w rozmowie z N1 ekspert wojskowy Gordan Akrap.

"Nielegalna migracja była, jest i będzie wyzwaniem dla systemu bezpieczeństwa i obrony kraju" - dodał. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chorwacja #bezpieczeństwo #Unia Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo