Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Jagiellonia Białystok wygrała z Cercle Brugge 3:0 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Konferencji • • •

USA potwierdza: Rosjanie użyli pocisków hipersonicznych. „Ale niemal bezskutecznie”

Rosja użyła już na wojnie przeciwko Ukrainie pocisków hipersonicznych, ale nie miało to „prawie żadnego skutku” – powiedziała wiceszefowa amerykańskiego ministerstwa obrony Kathleen Hicks, cytowana przez stację CNN. Hicks wypowiedziała się dziś podczas spotkania poświęconego kwestiom wywiadu i bezpieczeństwa narodowego.

Ch-47M2 Kindżał na MiG-u 31K
Ch-47M2 Kindżał na MiG-u 31K
kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

CNN informowała w marcu, że amerykańscy urzędnicy potwierdzili użycie przez Rosję przeciwko Ukrainie pocisków hipersonicznych. Oceniano to wtedy jako pierwsze wykorzystanie takiej broni w walce.

Siły powietrzne Ukrainy informowały o użyciu przez Rosję pocisków hipersonicznych Kindżał m.in. w sierpniowym ataku na obwód winnicki. W maju ukraiński sztab generalny ogłosił, że Rosja użyła do tamtego momentu na Ukrainie „prawdopodobnie od 10 do 12” rakiet hipersonicznych.

Tego rodzaju pociski poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, mogą manewrować i uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. Oprócz Rosji broń hipersoniczną rozwijają USA i Chiny.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #Rosja #pociski hipersoniczne #Ch-47M2 Kindżał

mt