Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Tajna wizyta szefa CIA na Ukrainie. Rozmawiano o kontrofensywie i terminie rozpoczęcia negocjacji z Moskwą

Na początku czerwca doszło do tajnej wizyty dyrektora CIA Williama Burnsa na Ukrainie, w czasie której władze w Kijowie przekazały informacje dotyczące strategii odbicia terytoriów okupowanych przez Rosję i rozpoczęcia do końca roku negocjacji zawieszenia broni z Moskwą - wynika z informacji przekazanych przez "Washington Post".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/GeneralStaff.ua
"Podróż Burnsa, o której wcześniej nie informowano, obejmowała spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i najwyższymi funkcjonariuszami ukraińskiego wywiadu. Miała ona miejsce w krytycznym momencie konfliktu, gdy siły ukraińskie walczyły o uzyskanie przewagi podczas długo oczekiwanej kontrofensywy, ale nie rozmieściły jeszcze większości wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód brygad szturmowych"

– podał w czwartek amerykański dziennik.

Według źródła "WP" celem wizyty było potwierdzenie zaangażowania administracji prezydenta USA Joe Bidena w wymianę danych wywiadowczych, które pomogą bronić się Ukrainie.

Ukraińscy urzędnicy publicznie wyrażali rozczarowanie z powodu krytyki tempa dotychczasowej kontrofensywy.

Jednak według "WP" w prywatnych rozmowach planiści wojskowi w Kijowie przekazali Burnsowi, że ich celem jest odzyskanie znacznego terytorium do jesieni, przesunięcie systemów artyleryjskich i rakietowych do granicy z kontrolowanym przez Rosję Krymem i dalej w głąb wschodniej Ukrainy, a następnie rozpoczęcie rozmowy z Moskwą po raz pierwszy od zerwania negocjacji pokojowych w marcu ubiegłego roku.

„Rosja przystąpi do negocjacji tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożona” – przekonywał wysoki rangą ukraiński urzędnik cytowany przez "WP".

CIA odmówiła przekazania opinii Burnsa na temat perspektyw ukraińskiej ofensywy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm