Nawet 30 procent Ukrainy może być pokrytych minami. To śmiertelne zagrożenie, które występuje najczęściej na terytoriach wyzwolonych spod putinowskiej okupacji. Do szpitali wciąż przyjmowani są pacjenci z ranami po wybuchach min - sporo z nich to dzieci.
- Około 30 proc. terytorium Ukrainy jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi
powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Łesia Wasylenko w wystąpieniu skierowanym do Rady Europy.
Wasylenko, która jest członkiem stałej delegacji ukraińskiej Rady Najwyższej do tej instytucji powiedziała, że miny są na polach uprawnych, w lasach, a także w miastach i wsiach.
"Największe zagrożenie jest na terytoriach wyzwolonych spod okupacji" - powiedziała Wasylenko. Dodała, że do szpitali codziennie przyjmowani są pacjenci z ranami od materiałów wybuchowych, a dużą część poszkodowanych stanowią dzieci.
A powerful speech of the Member of the Permanent delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Member of the Political committee, substitute of the member of the Legal and Human Rights Committee, rapporteur on conflict prevention in Europe Lesia Vasylenko. pic.twitter.com/dyUNFp9nVk
— Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament (@ua_parliament) January 30, 2023
Wasylenko powiedziała też, że problem rozminowywania Ukrainy jest obecnie zagadnieniem globalnym i jeśli odpowiedni sprzęt (do rozminowywania) nie zostanie na czas dostarczony i nie przeszkoli się odpowiednio personelu, pola nie będą gotowe, aby rolnicy mogli je obsiać.
- To doprowadzi do efektu domina, ogromnych problemów, sięgających daleko poza terytorium Ukrainy, daleko poza terytorium Europy, do Afryki i na Bliski Wschód, które potem jak bumerang wrócą do Europy
- powiedziała Wasylenko. Problemami tymi będą, według deputowanej, "głód, masowa migracja i wszystko, co z tego wynika".