Bayraktary będą produkowane na Ukrainie. Ogromna inwestycja Turków

Turecka firma Baykar, produkująca drony bojowe Bayraktar TB2, zainwestuje ok. 100 mln USD w trzy projekty na Ukrainie; planowana budowa zakładów produkujących drony zakończy się w ciągu półtora roku - powiedział w sobotę dyrektor generalny tej firmy, Haluk Bayraktar.

zdjęcie ilustracyjne
Twitter@BaykarTech

Jak podała agencja Ukrinform, Bayraktar mówił o tym podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie. Biznesmen wymienił trzy projekty: fabrykę dronów, centrum serwisowe i główne biuro firmy, i wymienił wartość inwestycji - 100 mln USD.

Bayraktar poinformował, że budowa zakładów na Ukrainie już się rozpoczęła i że zakończy się w ciągu półtora roku.

"Według naszych planów pracować tu będzie co najmniej 300 osób. Współpraca trwa" - powiedział. Podkreślił, że Ukraina dysponuje unikatowymi technologiami z zakresu produkcji silników, zaś strona turecka oferuje drony, na których te silniki są instalowane.

Obecna wojna stała się wojną aparatów bezzałogowych i Ukraina ma w niej pewną przewagę, w szczególności - dzięki używaniu dronów rozmaitych typów - ocenił biznesmen.

Po raz pierwszy o planach budowy na Ukrainie zakładu produkującego drony TB2 poinformowano jesienią 2021 roku. Mowa była o produkcji bezzałogowców wyposażonych w ukraińskie silniki. Bayraktary TB2 znajdowały się już wtedy na wyposażeniu armii ukraińskiej; Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku.

Już po napaści Rosji na Ukrainę na pełną skalę tureckie drony odegrały ważną rolę w działaniach obronnych i stały się - jak mówił ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar - symbolem oporu Ukraińców. Na Ukrainie powstała filia firmy Baykar, która nabyła teren pod budowę przyszłych zakładów. Haluk Bayraktar zapowiedział w czerwcu br., że produkcja dronów na Ukrainie ruszy w 2025 roku. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Turcja #Bayraktar #dron Bayraktar

mt
Wczytuję ocenę...
Komentarze (12)
Anonim 01.10.2023 12:22
NASTĘPNE CELE !
Anonim 01.10.2023 09:31
Jak wybudują - russki niestety zrobi bum! (jak Polską fabryke okien).
Zeus 30.09.2023 23:22
i jak zwykle wszyscy wyr... Polskę. pomoglismy najwiecej, a oni juz maja nowych inwestorow nie ogladajac sie na nasz kraj. W ostsatnim czasie odbyly sie na ukrainie rozmowy z panstwami planujacymi inwestycje zbrojeniowe na ich terytorium, nas nie zaproszono.... Oddalismy im cale zasoby wojskowe, przyjelismy miliony. Nigdy nie beda nam przyjaciolmi, tak jak nigdy nie byli, a ponad to my jeszcze nam w przyszlosci dopier... w ten czy w inny sposób. Szkoda, ze my nigdy nie uczymy sie na bledach.
stary Polak 30.09.2023 23:49
Człowieku!!! Myśl trochę. Dlaczego mamy budować na Ukrainie przemysł zbrojeniowy? To mogą robić ci co są daleko od granic Rosji. My budujemy przemysł obronny u siebie. Rozbudowa HSW. Poznań - czołgi. Łabędy - druga linia Krabów. Fabryki amunicji. Jeszcze musimy rozbudować przemysł chemiczny by tę amunicje zapełnić czymś. A wymieniam tylko zbrojeniówkę państwową. Firmy prywatne też rozbudowują się na potęgę. No naprawdę, jeszcze nam potrzeba stawiać fabryki u sąsiada?
Anonim 01.10.2023 08:59
Jeżeli czyjaś pomoc jest tylko po to żeby potem na niej zyskać to słaba to pomoc. Owszem przyjęliśmy na siebie duże koszty utrzymania uchodźców ale przynoszą oni również zyski. Biorą prace których "jaśnie możni" Polacy nie chcą brać i płacą tu podatki, wynajmują mieszkania, kupują produkty itp. To co Ukraińcy zrobią ze swoim państwem to ich sprawa, rolą naszych polityków jest zapewnienie nam dobrej pozycji inwestycyjnej, ale musimy mieć co sprzedawać itp.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo