Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tusk z niemiecką nagrodą i laurką. „Inspiracja dla demokratycznych reformatorów na całym świecie”

Donald Tusk został uhonorowany nagrodą M100 Media Award. Dostał ją podczas uroczystości w Poczdamie, a w imieniu premiera odebrał ją Adam Bodnar. W tym kontekście nieco groteskowo brzmi uzasadnienie tego wyróżnienia. Nagroda jest przyznawana jest bowiem "osobom zaangażowanym w umacnianie demokracji, wolności słowa i wolności prasy, a także w europejskie porozumienie".

Joachim Glauck i Adam Bodnar
Joachim Glauck i Adam Bodnar
zrzut z YT - zrzut z YT

Uroczystość z okazji międzynarodowej konferencji M100 Sanssouci Colloquium odbywa się w kompleksie pałacowym w parku Sanssouci, w Poczdamie pod Berlinem.  

Bodnar zamiast Tuska

Nagrodę początkowo miał odebrać sam Donald Tusk i to od kanclerza Olafa Scholza. Byłby to chyba jednak nazbyt jawny symbol umacniania "praworządności" w Polsce z "błogosławieństwem" rządu Niemiec. Ostatecznie więc nagrodę M100 Media Award odbierze minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który w Polsce z kolei jest symbolem wprowadzania, ogłoszonej niedawno przez Tuska "demokracji walczącej", czyli łamanie prawa w imię "przywracania praworządności". 

Komentatorzy widzą w tym już słowa niemieckiego publicysty Klausa Bachmann, zaciekłego krytyka poprzednich rządów w Polsce, który nowe porządki określił w jasnych słowach. 

"Nad Wisłą rozpoczyna się dość unikalny na skale krajową eksperyment, który może być nauką dla innych krajów: demokratycznie wybrana koalicja partii demokratycznych próbuje uczynić kraj ponownie demokratycznym przy użyciu metod niedemokratycznych"

–  pisał Bachmann na łamach Berliner Zeitung.

Tusk - "przykład dla reformatorów na całym świecie"

Laudację na cześć Tuska wygłosił były prezydent Niemiec Joachim Gauck. Zanim to jednak zrobił, zebrani zobaczyli "przesłodzony" film na temat osiągnięć laureata. Dowiedzieli się z niego, że "Donald Tusk ucieleśnia wartości, które do niedawna w krajach Zachodu uważano za oczywiste: demokrację, wolność i trójpodział władzy". 

"Nie do przecenienia jest zmiana rządu w Polsce, wywołana dzięki utworzonej przez niego koalicję partii"

– czytamy na jednej z planszy filmu.

Ponadto Tusk jest, zdaniem autorów filmu, "inspiracją dla demokratycznych reformatorów na całym świecie". 

Joachim Gauck podkreślił odwagę Tuska we wprowadzaniu reform. A wyliczanie jego zasług poprzedził krytyką rządów Zjednoczonej Prawicy, "ich łamania prawa, zawłaszczania mediów i gnębieniu mniejszości, na co zawsze zwracały uwagę Niemcy i inne kraje UE".

Dlatego polskie społeczeństwo zostało głęboko podzielone 

–  ocenił.

Nagrody od Niemców nie pierwszyzna

Nie będzie to pierwsza poważna nagroda dla polskiego premiera. Już w 2010 r. z rąk kanclerz Angeli Merkel, w dowód swoich ówczesnych zasług, Donald Tusk odebrał order Karola Wielkiego. 

Podobnie "splendor" w Niemczech nie będzie nowością dla Adama Bodnara, który w 2021 r. dostał nagrodę przyznawaną przez Federalny Związek Towarzystw Polsko Niemieckich. 

 

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, you tube

#Donald Tusk #Niemcy #bezprawie Tuska

dz