Zmarł amerykański aktor i mistrz sztuk walki Chuck Norris. O śmierci legendy kina akcji poinformowała w piątek jego rodzina na Instagramie. Magazyn „Variety” podał, że aktor w czwartek trafił do szpitala na Hawajach.
O śmierci aktora prezydent USA dowiedział się w drodze do śmigłowca Marine One.
- Naprawdę? Wspaniały facet i prawdziwy twardziel - nie chcielibyście z nim walczyć. Był wielkim zwolennikiem. Przekażcie rodzinie ogromny szacunek. Wielki człowiek. Wielka szkoda
- odparł wyraźnie zaskoczony Trump.
Znacząca reakcja Prezydenta USA, Donalda Trumpa, na wieść o śmierci ikony USA, Chucka Norrisa:
— Max Hübner (@HubnerrMax) March 21, 2026
"Naprawdę?
Wspaniały facet i prawdziwy twardziel - nie chcieliście z nim walczyć.
Był wielkim zwolennikiem.
Przekażcie rodzinie ogromny szacunek.
Wielki człowiek.
Wielka szkoda". pic.twitter.com/dJMNPI8JMW
Carlos Ray Norris, znany jako Chuck Norris, urodził się 10 marca 1940 r. w Ryan w stanie Oklahoma. W 1958 r. dołączył do amerykańskich sił powietrznych. Służąc w południowokoreańskiej bazie, otrzymał przezwisko „Chuck” i zaczął trenować Tang Soo Do, co było początkiem jego kariery w sztukach walki. W 1962 r. Norris został zwolniony z służby. Rozpoczął pracę w firmie lotniczej Northdrop i otworzył sieć szkół karate, których uczniami byli m.in. Steve McQueen, Chad McQueen, Bob Barker oraz Priscilla Presley.
Łącznie na koncie aktor miał niemal 50 produkcji filmowych i telewizyjnych. Jego aktorskim debiutem była nieuwzględniona w napisach rola w filmie „The Wrecking Crew” (1968).
Sześciokrotny mistrz świata w karate rozpoczął hollywoodzką karierę w „Drodze smoka” (1972), gdzie zagrał przeciwnika Bruce'a Lee. Norris i Lee poznali się kilka lat wcześniej na pokazie sztuk walki w Kalifornii.
W latach 80. Norris zapuścił brodę i zaczął nosić się w stylu militarnym. Został gwiazdą cyklu „Zaginiony w akcji” i „Oddział Delta”. Największą popularność zyskał w latach 90. za sprawą serialu „Strażnik Teksasu”, w którym grał główną rolę Cordella Walkera.
Serial zainspirowany był filmem „Samotny wilk McQuade”, w którym aktor wystąpił w 1983 r. Produkowano go w latach 1993-2001. Norris wykreował postać Walkera również w filmie „Strażnik Teksasu: Próba Ognia” (2005).
W 2012 r. dołączył do obsady drugiej części filmowej serii „Niezniszczalni”, do której angażowano gwiazdy kina akcji lat 80. i 90., wśród nich Sylvestra Stallone'a, Arnolda Schwarzeneggera, Bruce'a Willisa oraz Jean-Claude'a Van Damme'a.
W 2024 r. aktor wrócił z 12-letniej emerytury i zagrał w łączącym elementy kina akcji oraz science fiction projekcie „Agent Recon”. W 2026 r. ukaże się ostatni film z udziałem Norrisa „Zombie Plane”.