Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej: Domaganie się reparacji od Niemiec jest polską racją stanu

Dziś szef polskiego MSZ podpisał notę dyplomatyczną dot. reparacji wojennych, która ma zostać przekazana stronie niemieckiej. - Domaganie się od państwa niemieckiego odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w czasie II wojny światowej jest polską racją stanu- ocenia Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).

Autorstwa Nieznany - Odbitka z lat 60-tych z negatywu należącego do Polskich Archiwów, rozprowadzana przez Archiwum, teraz w kolekcji zdjęć z Drugiej Wojny Światowej Dr. Marka Tuszyńskiego. Skan wykonany przez Jarkat z 5 × 8 cm odbitki., Domena publi

Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

SWAP, najstarsza polska organizacja kombatancka działająca poza granicami Polski, wyraziła poparcie dla wysiłków władz RP w sprawie reparacji.

W  rezolucji przypomniano, że w 101-letniej historii SWAP do organizacji tej należeli żołnierze Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej walczący w latach 1914–1920 o niepodległość Polski, a także żołnierze II wojny światowej: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (łącznie z 2. Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa) i Armii Krajowej, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego.

"Wielu z nich to w dużej mierze ofiary IV rozbioru Polski (pakt Ribbentrop–Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku) i niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku"

– podkreślono.

Jak dodano w dokumencie, w następstwie tych wydarzeń i barbarzyńskiej okupacji niemieckiej wielu z nich straciło rodziny i dorobek życia, całych pokoleń: domy, mieszkania, gospodarstwa rolne, zakłady rzemieślnicze, fabryki, przedsiębiorstwa handlowe i usługowe.

"Życie ludzkie nie ma ceny, ale zrekompensowanie strat materialnych jest tylko symbolicznym zadośćuczynieniem dla ofiar niemieckiej napaści na Polskę oraz minimalną próbą zniwelowania gigantycznych strat ludnościowych (śmierć przeszło 5,2 mln polskich obywateli) i materialnych szacowanych na 6 bln 200 mld zł, jakich państwo polskie doznało ze strony Niemiec. Symbolem tych strat było całkowite zniszczenie Warszawy"

– zaznaczyło SWAP.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

md