Białoruski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne wobec przebywających na emigracji 20 analityków i doradców współpracujących z liderką sił demokratycznych Swiatłaną Cichanouską za „przygotowanie koncepcji działań destrukcyjnych” – informuje w czwartek portal Nasza Niwa.
„Osoby te brały aktywny udział w przygotowaniu i realizacji koncepcji działań destrukcyjnych, mających na celu spowodowanie szkody dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi, a także sprzyjały wzniecaniu wrogości w społeczeństwie” – pisze Nasza Niwa, powołując się na komunikat Komitetu Śledczego.
Doradcy Cichanouskiej mieli „dołączyć do zmowy w celu przejęcia władzy na Białorusi drogą niekonstytucyjną i wejść w skład formacji ekstremistycznych”.
Na liście znalazł się szereg niezależnych analityków i politologów, m.in. Ryhor Astapenia, socjolog Filip Bikanau, doradca Cichanouskiej Alaksandr Dobrowolski, politolog Paweł Usau, rzeczniczka Hanna Krasulina, politolog Andrej Kazakiewicz. Wszyscy zostali wezwani do złożenia zeznań w śledztwie.
Osoby objęte postępowaniem przebywają, podobnie jak Cichanouska, na emigracji wymuszonej przez sytuację polityczną na Białorusi. Komitet Śledczy wszczął sprawę karną w ramach procedury specjalnej, umożliwiającej postępowanie wobec osób nieprzebywających w kraju. W 2022 r. władze Białorusi przyjęły ustawę, która umożliwia zaoczne procesy sądowe wobec emigrantów politycznych.
Cichanouska to liderka białoruskiej opozycji, która wystartowała w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, ciesząc się poparciem dużej części społeczeństwa. Oficjalne wyniki uznanych za sfałszowane wyborów przyznały jej zaledwie 10 proc. głosów, a zwycięstwo oddały po raz kolejny Alaksandrowi Łukaszence.
Następnie Cichanouska została zmuszona do opuszczenia kraju. Na emigracji kieruje działaniami sił opozycji, stojąc na czele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.