W niedługim czasie będzie pewien komunikat MSZ, w którym będzie informacja o głównych założeniach i tezach noty dyplomatycznej skierowanej do Niemiec ws. reparacji - oświadczył w czwartek poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Senacka komisja spraw zagranicznych i UE miała przeprowadzić w środę pierwsze czytanie złożonego przez PiS projektu uchwały ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Debatę w tej sprawie jednak odroczono. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował później, że senatorowie zwrócili się do MSZ o przekazanie noty w sprawie reparacji skierowanej do rządu Niemiec, a po jej uzyskaniu komisja będzie kontynuować pracę nad uchwałą.
Mularczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o treść noty, to każdy z posłów i senatorów pod rygorem tajemnicy dyplomatycznej może się z nią zapoznać w MSZ.
"Natomiast myślę, że w niedługim czasie będzie pewien komunikat MSZ, ponieważ ta sprawa budzi tyle pytań i wątpliwości, że poinformujemy o głównych założeniach i tezach noty dyplomatycznej" - zapowiedział polityk PiS.
1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.
Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych skierowaną do strony niemieckiej.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk wyjaśnił później, że nota skierowana do rządu niemieckiego jest wykonaniem uchwały Sejmu, więc użyte w niej sformułowania "odpowiadają tym, które są użyte w uchwale Sejmu". Zaznaczył, że w pierwotnym projekcie sejmowej uchwały słowo reparacje było, natomiast w przyjętej uchwale go nie ma.
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty oświadczyła podczas ostatniej wizyty w Warszawie, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".