Polacy stanęli wtedy ramię w ramię z Litwinami, zarówno w obronie sejmu Republiki Litewskiej, jak i w obronie wieży telewizyjnej wymownego symbolu walki o niepodległość Litwy. To był wielki protest przeciwko sytuacji politycznej na Litwie, Łotwie i w Estonii. (...) W styczniu tego roku obchodziliśmy również 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego narodów dawnej Rzeczypospolitej przeciwko rosyjskiej okupacji. Pamięć o tej heroicznej walce pomogła spadkobiercom zachować tożsamość narodową.
– powiedziała marszałek Sejmu.
🎥Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu Republiki Litewskiej z udziałem marszałek Sejmu @elzbietawitek.🇵🇱🇱🇹 pic.twitter.com/i7I78xBaA9
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 10, 2023
Stwierdziła, że „z refleksji nad powstańczą walką budujemy dziś wspólnie niezłomną redutę na wschodniej flance NATO i na wschodniej granicy UE”.
Litwa jest jednym z najważniejszych partnerów Polski - łączy nas intensywna współpraca dwustronna i regionalna, położenie geograficzne i wyzwania. (..) Owocny dialog realizujemy w ramach dynamicznej współpracy parlamentarnej. Dyplomacja parlamentarna to wspaniały i niezwykle efektywny sposób wspierania naszych rządów w realizacji strategicznych działań.
– podkreśliła.
Marszałek Sejmu dodała, że wspólna historia Polski i Litwy pozostaje „cenną lekcją i inspiracją w bieżącej współpracy”.
Dramatyczna sytuacja związana z wojną w Ukrainie mobilizuje nas do zaangażowania w pełnym wymiarze, i na możliwie szeroką skalę, w pomoc temu bestialsko zaatakowanemu przez Rosję krajowi. Polsko-litewska wspólnota losów sprawiła, że oba państwa mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy. Pomoc ta powinna być prowadzona we wszystkich wymiarach - militarnym, politycznym, finansowym, humanitarnym i dyplomatycznym. Polska, podobnie jak Litwa, stoi na stanowisku, że rosyjskie zbrodnie wojenne muszą być osądzone, a ich sprawcy muszą być pociągnięci do odpowiedzialności.
– stwierdziła.
Marszałek Sejmu przypomniała, że w rocznicę rosyjskiego ataku 24 lutego liderzy parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli deklarację, w której potwierdzili pełną solidarność z narodem ukraińskim. Marszałek Sejmu zaznaczyła też, że liderzy parlamentów tych państw aktywnie działają na rzecz pogłębiania współpracy.
📸Wystąpienie marszałek Sejmu @elzbietawitek
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 10, 2023
w Sejmie Republiki Litewskiej. 🇵🇱🇱🇹 pic.twitter.com/oiX5JFb4DP
Witek podkreśliła również, że od grudnia ub.r. polskie lotnictwo dowodzi misją NATO Baltic Air Policing - polskie myśliwce z bazy w Łasku stacjonują w bazie w litewskich Szawlach, biorąc udział w patrolowaniu i ochronie nieba nad państwami bałtyckimi Dowodzi to - dodała - że polskie i litewskie interesy w dziedzinie bezpieczeństwa są tożsame.
Owocem ścisłej współpracy są także przedsięwzięcia z zakresu energetyki. Polska, zdając sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa energetycznego (...) wspiera Litwę w synchronizacji jej systemów elektroenergetycznych z obszarem Europy kontynentalnej. (...) Przedsięwzięcia infrastrukturalne podejmowane wspólnie przez Polskę i Litwę, takie jak Via Baltica, Rail Baltica czy Via Carpatia odpowiadają na wyzwania odnowionej po upadku żelaznej kurtyny niepodległości, zapewniając w przyszłości szybkie połączenia drogowe i kolejowe w ramach europejskich korytarzy transportowych. Dzieje Polski i Litwy mogą być dla Europy lekcją tego, jak się zjednoczyć, wspierać i współpracować, bazując na przeszłości, ale wychodząc w przyszłość.
– dodała.
Marszałek Witek podczas swojej wizyty na Litwie w piątek m.in. spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktoriją Czmilyte-Nielsen oraz z premier Ingridą Szimonyte. Drugiego dnia wizyty Witek weźmie udział w obchodach przypadającej w sobotę 11 marca rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości.