Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Od kpin po atak fizyczny. Francuscy Żydzi w obawie przed szykanami zmieniają nazwiska

Przypadki odmowy usług z powodu przynależności religijnej zdarzają się we Francji coraz częściej, podobnie, jak szykany ze strony muzułmańskich pracowników – wskazuje dziennik „Le Figaro”. Dlatego też niektórzy Żydzi, będący ofiarami ataków i dyskryminacji, zmieniają swoje nazwiska na skrzynkach pocztowych i identyfikatory na platformach społecznościowych. Od 7 października zarejestrowano 1500 ataków antysemickich.

Antysemityzm rośnie w siłę...
Antysemityzm rośnie w siłę...
Ri_Ya - pixabay.com

„Jesteś Żydem, więc nie zrobię ci fryzury” – „Le Figaro” cytuje przypadek dyskryminacji w salonie fryzjerskim w stosunku do żydowskiej klientki. Dziennik przytacza również przypadek odmowy zawiezienia klienta na lotnisko i słowa taksówkarza: „Brudny Żydzie! Gdybym cię wziął, zamordowałbym ciebie, twoją żonę i twoje dzieci”. Przypadek został zgłoszony na policję.

Żydowscy klienci w aplikacjach taksówkowych mają złe oceny wystawiane przez muzułmańskich kierowców, a część odmawia realizowania dostaw dla takich klientów – wskazuje dziennik.

Incydenty dotyczą także funkcjonowania poczty w przypadku wysyłania paczek do Izraela.

- Często przybywają dużo później, czasem w złym stanie, z przekreślonym słowem "Izrael" i zastąpionym przez "Palestyna"

– relacjonuje Rebeccah, wskazując, że poczta nie odpowiada na skargi.

Żydowscy klienci skarżą się również na usługi dostawców internetowych i usterki, które – ich zdaniem- dokonywane są celowo przez muzułmańskich pracowników oraz na funkcjonariuszy niektórych urzędów oraz lotnisk, którzy „szykanują żydowskich klientów”. „Kiedy masz na imię Levy lub Cohen, w tej chwili lepiej będzie przyjąć przezwisko” – wzdycha Żydówka w rozmowie z francuskim dziennikiem, która na swoim domofonie napisała jedynie inicjały, a w aplikacji kierowców usunęła nazwisko.

- Usunięcie mezuzy z drzwi, ukrycie jarmułek, wymazanie żydowskich nazwisk ze skrzynek pocztowych lub aplikacji mobilnych mogłoby doprowadzić do "wielkiego wymazania"

– ubolewa z kolei prezes rady stowarzyszeń żydowskich Crif Yonathan Arfi w związku z ponad 1500 aktami antysemickimi zarejestrowanymi we Francji od 7 października.

Według sondażu Fondapolu ze stycznia 2022 r. „identyfikacja jako Żyd we francuskiej przestrzeni publicznej stanowi czynnik ryzyka i szczególnie naraża na przemoc”. 74 proc. Francuzów wyznania lub kultury żydowskiej twierdzą, że doświadczyli już zachowań antysemickich, od kpin po atak fizyczny, zaś 48 proc. ankietowanych unika w dyskusji stwierdzenia, że jest Żydem, a 55 proc. żydowskich rodziców prosi swoje dzieci, aby nie nosiły znaków wyróżniających – pisze „Le Figaro”.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Francja #Żydzi #wojna #Izrael