Naukowcy odkryli nowy rodzaj grzyba. Nazwali go na cześć brytyjskiego biologa Davida Attenborough'a: Gibellula attenboroughii. Ma on niezwykłe właściwości. W wyniku badań i obserwacji okazało się, że zamienia pająki jaskiniowe w zombie.
Pierwszy zakażony grzybem pająk został zaobserwowany na suficie opuszczonego magazynu prochu w Castle Espie, w hrabstwie Down w Irlandii Północnej, podczas kręcenia serialu telewizyjnego BBC Winterwatch.
Początkowo uważano go za znany już gatunek Gibellula pulchra, jednak dokładniejsze badania jego morfologii i składu DNA - z udziałem zarówno naukowców brytyjskich, jak i mykologa Joao Araújo z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze - wykazały, że to grzyb wcześniej nieznany.
Jak wskazują naukowcy, grzyb przerasta tkanki pająka i pod jego wpływem pająk zmienia swoje zachowanie. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z zarażeniem pospolitego w całej Europie czaika jaskiniowego. Zarażony grzybem osobnik zamiast kryć się w zakamarkach, przed śmiercią przenosi się w miejsca odsłonięte, na przykład w pobliże wejścia do jaskini, gdzie grzybowi łatwiej zakazić kolejną ofiarę.
Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, nie zobaczymy już jego tkanek. W środku znajduje się tylko masa grzyba, która ma kształt pająka
– opowiada o niespotykanym odkryciu Araújo.
Po śmierci pająka z jego ciała wyrastają owocniki w kształcie lizaków. Wszystko po to, żeby rozprzestrzeniać zarodniki na nowych żywicieli.
Nowego grzyba nazwano na cześć przyrodnika Davida Attenborough, autora wielu filmów pokazujących piękno przyrody i skomplikowane zależności pomiędzy żywymi organizmami. Już kilkanaście gatunków roślin i zwierząt nosi jego nazwisko.
Zdaniem Araújo gatunki takie jak nowo odkryty grzyb mogą pomóc w zwalczaniu szkodników w uprawach i prowadzić do innowacji medycznych. Na przykład cyklosporyna to wywodzący się z "zombifikującego" grzyba lek, który pomaga zapobiegać odrzuceniu przeszczepionych narządów. Dlatego tak ważne jest gromadzenie wiedzy dotyczącej grzybów.