Niemiecki parlament zmienił tekst ustawy z 1938 r., która do dziś mówiła o "Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy". Ustawa nakazywała też żyjącym w Niemczech Żydom używania dodatkowego imienia Sara lub Izrael. Oprócz rzeczonej ustawy istnieje jednak jeszcze 28 innych z naleciałościami z czasów Adolfa Hitlera.
Bundestag usunął językowe relikty nazistowskiego reżimu z niemieckiego prawa do zmiany nazwisk. Parlament jednogłośnie zmienił tekst ustawy z 1938 r., która mimo licznych zmian wciąż mówiła o Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy.
Nowe rozporządzenie, które zostało obecnie przyjęte, pochodzi z inicjatywy komisarza rządu federalnego ds. antysemityzmu, Felixa Kleina.
"Ustawa o zmianie nazwisk i imion" została podpisana w 1938 r. przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeszy, nazistowskiego polityka Wilhelma Fricka (skazany na śmierć w procesie norymberskim).
Od 1 stycznia 1939 r. rozporządzenie wykonawcze przewidywało, że niemieccy Żydzi muszą używać imion "typowo żydowskich". Mężczyźni musieli odtąd używać drugiego imienia Izrael, a kobiety Sara, chyba że ich imię znajdowało się na ministerialnej liście żydowskich imion.
"To prawo jest najbardziej rażące" - mówił Klein w styczniu tygodnikowi "Spiegel". Miało "bardzo wyraźne podłoże antysemickie i decydującą rolę w pozbawianiu praw i wykluczaniu Żydów".
https://niezalezna.pl/292404-zydow-w-niemczech-paralizuje-strach-nasze-zycie-odbywa-sie-dzis-wylacznie-za-grubymi-murami]
Według niego istnieje jeszcze 28 innych ustaw z czasów nazistowskiego reżimu, które z podobnych powodów należałoby zmienić. "Byłby to znak emancypacji i wyzwolenia od nazistowskiej niesprawiedliwości" - mówił w styczniu Klein.