GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Niebezpiecznie w Barcelonie. 50 osób rannych po starciach między separatystami a policją

Około 50 osób zostało rannych w starciach w Barcelonie między katalońskimi separatystami a policją. Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu demonstrantów w pobliżu stadionu Camp Nou, na którym rozgrywany był mecz FC Barcelona-Real Madryt.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZJLFDpaWLM

Pierwsze blokady ulic manifestanci zorganizowali już późnym popołudniem w centrum stolicy Katalonii. Później zablokowali niektóre drogi dojazdowe do stadionu Camp Nou. Niektórzy separatyści zaczepiali udających się na mecz kibiców, a także dziennikarzy relacjonujących wydarzenia spod stadionu.

Do pierwszych starć katalońskich separatystów z policją doszło po godzinie 20:00, kiedy na barcelońskim stadionie rozpoczął się mecz piłkarski. Grupa radykalnych aktywistów wyrywała słupki, znaki drogowe oraz rzucała w funkcjonariuszy kamieniami.

W odpowiedzi oddziały szturmowe policji użyły broni gładkolufowej oraz pałek rozbijając grupy separatystycznych bojówkarzy. W starciach rannych zostało łącznie około 50 osób. Do północy funkcjonariusze policji zatrzymali dziewięciu manifestantów. Część z nich ujęto podczas bijatyki separatystów z członkami jednej z młodzieżowych organizacji popierających jedność terytorialną Hiszpanii.

Uczestnicy manifestacji zorganizowanej w związku z meczem FC Barcelona-Real Madryt domagają się zwolnienia z więzienia dziewięciu skazanych 14 października na 9-13 lat pozbawienia wolności katalońskich separatystów. Byli oni odpowiedzialni za organizację w 2017 roku w regionie referendum niepodległościowego.

Październikowy werdykt hiszpańskiego Sądu Najwyższego doprowadził do trwających ponad 2 tygodnie zamieszek, w których łącznie rannych zostało ponad 650 osób.

We wtorek resort spraw wewnętrznych Hiszpanii poinformował, że oddelegował 500 policjantów z oddziałów szybkiego reagowania do czuwania nad bezpieczeństwem środowego meczu. Kolejnych 500 policjantów stanowili funkcjonariusze rozmaitych formacji krajowych i regionalnych, w tym m.in. katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra. Dodatkowym wsparciem było dla nich ponad 2000 pracowników prywatnych firm ochroniarskich.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Barcelona #Hiszpania #policja #Katalonia

redakcja