Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Modlitwa za zmarłego papieża. "Musimy towarzyszyć Franciszkowi"

W archikatedrze warszawskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka. W liturgii, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce oraz władz państwowych w tym m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal, czy szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Warszawa modli się za papieża

Eucharystię rozpoczęło bicie dzwonu, który symboliczne uderzył 88 razy - tyle ile lat miał zmarły papież. "Ta msza nie jest tylko hołdem dla głowy obcego państwa czy światowego przywódcy. Dla katolików, ale także dla wielu innych mężczyzn i kobiet, papież jest ojcem wszystkich, a zatem jesteśmy członkami wielkiej rodziny, która teraz opłakuje stratę swojego ojca" - powiedział w homilii nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. 

Reklama

Przypomniał, że celem życia na ziemi każdego ochrzczonego jest "uczestniczenie w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa". Tłumaczył, że katolik może obchodzić Paschę Chrystusa poprzez sakramenty i zgodny z Ewangelią sposób postępowania. Przyznał, że na następcy św. Piotra ciąży ogromna odpowiedzialność, dlatego - jak zaznaczył - "modlitwą musimy towarzyszyć Franciszkowi w spotkaniu ze sprawiedliwym i miłosiernym sędzią, błagając dla niego o pełne przebaczenie i wieczny pokój".

Abp Filipazzi podkreślił, że "Kościół, nawet gdy umiera papież, nigdy nie pozostaje bez pasterza, ponieważ Jezus, który jest Pasterzem (Kościoła), zmartwychwstał i żyje. On zawsze nas prowadzi, chroni i karmi". "On jest głównym i najważniejszym Pasterzem dusz, chociaż troszczy się o nas, posługując się ludzkimi pasterzami" - dodał.

Nuncjusz apostolski w Polsce powiedział, że obecnie Kościół wkroczył "w czas oczekiwania, aby poznać i powitać następcę papieża Franciszka, aby wznowić wędrówkę pod jego przewodnictwem". "Modląc się o wieczny odpoczynek dla papieża, który nas opuścił, prosimy Wiecznego Pasterza, aby dał swojemu Kościołowi nowego namiestnika" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.

W oparciu o jedną z prawd katolickiej wiary jaką jest "świętych obcowanie", abp Filipazzi zwrócił się do zmarłego papieża o modlitwę za Kościół. "Pamiętaj, aby modlić się za nas! Pamiętaj, aby modlić się za Kościół w tej delikatnej godzinie jego egzystencji. Pamiętaj, aby modlić się za Kościół i za świat w tych bardzo trudnych czasach" - powiedział abp Filipazzi.

Liturgię koncelebrował m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

Nabożeństwa w Watykanie

Watykański Urząd Celebracji Liturgicznych ogłosił, że zgodnie z tradycją przez dziewięć dni odprawiane będą msze za zmarłego papieża Franciszka. Msze w okresie żałoby, zwane Novendiali, są otwarte dla wszystkich - podkreślono. Będą w nich uczestniczyć kolejne grupy związane z papieżem.

Pierwsza msza to liturgia żałobna, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra. Będzie jej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. W niedzielę o godz. 10.30 mszę na tym placu odprawi dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Wśród jej uczestników będą pracownicy Watykanu.

W siedmiu kolejnych dniach, począwszy od poniedziałku 28 kwietnia, msze będą odprawiane w bazylice watykańskiej o godz. 17. Będą im przewodniczyć po kolei: wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri, kamerling Kościoła zarządzający nim w okresie wakatu, kardynał Kevin Farrell, dotychczasowy prefekt Dykasterii Kościołów Wschodnich kardynał Claudio Gugerotti, dotychczasowy proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynał Angel Fernandez Artime.

Ostatnią, dziewiątą mszę odprawi 4 maja kardynał Dominique Mamberti. Po mszach żałobnych możliwe będzie rozpoczęcie konklawe. Jego daty jeszcze nie wyznaczono.

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia. Msza rozpocznie się o godz. 10.00 na placu św. Piotra. Franciszek zgodnie ze swoją ostatnią wolą wyrażoną w testamencie, spocznie w bazylice papieskiej pw. Matki Bożej Większej
Reklama