Warszawa modli się za papieża
Eucharystię rozpoczęło bicie dzwonu, który symboliczne uderzył 88 razy - tyle ile lat miał zmarły papież. "Ta msza nie jest tylko hołdem dla głowy obcego państwa czy światowego przywódcy. Dla katolików, ale także dla wielu innych mężczyzn i kobiet, papież jest ojcem wszystkich, a zatem jesteśmy członkami wielkiej rodziny, która teraz opłakuje stratę swojego ojca" - powiedział w homilii nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
Przypomniał, że celem życia na ziemi każdego ochrzczonego jest "uczestniczenie w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa". Tłumaczył, że katolik może obchodzić Paschę Chrystusa poprzez sakramenty i zgodny z Ewangelią sposób postępowania. Przyznał, że na następcy św. Piotra ciąży ogromna odpowiedzialność, dlatego - jak zaznaczył - "modlitwą musimy towarzyszyć Franciszkowi w spotkaniu ze sprawiedliwym i miłosiernym sędzią, błagając dla niego o pełne przebaczenie i wieczny pokój".
Abp Filipazzi podkreślił, że "Kościół, nawet gdy umiera papież, nigdy nie pozostaje bez pasterza, ponieważ Jezus, który jest Pasterzem (Kościoła), zmartwychwstał i żyje. On zawsze nas prowadzi, chroni i karmi". "On jest głównym i najważniejszym Pasterzem dusz, chociaż troszczy się o nas, posługując się ludzkimi pasterzami" - dodał.
Nuncjusz apostolski w Polsce powiedział, że obecnie Kościół wkroczył "w czas oczekiwania, aby poznać i powitać następcę papieża Franciszka, aby wznowić wędrówkę pod jego przewodnictwem". "Modląc się o wieczny odpoczynek dla papieża, który nas opuścił, prosimy Wiecznego Pasterza, aby dał swojemu Kościołowi nowego namiestnika" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.
W oparciu o jedną z prawd katolickiej wiary jaką jest "świętych obcowanie", abp Filipazzi zwrócił się do zmarłego papieża o modlitwę za Kościół. "Pamiętaj, aby modlić się za nas! Pamiętaj, aby modlić się za Kościół w tej delikatnej godzinie jego egzystencji. Pamiętaj, aby modlić się za Kościół i za świat w tych bardzo trudnych czasach" - powiedział abp Filipazzi.
Liturgię koncelebrował m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.
Nabożeństwa w Watykanie
Watykański Urząd Celebracji Liturgicznych ogłosił, że zgodnie z tradycją przez dziewięć dni odprawiane będą msze za zmarłego papieża Franciszka. Msze w okresie żałoby, zwane Novendiali, są otwarte dla wszystkich - podkreślono. Będą w nich uczestniczyć kolejne grupy związane z papieżem.
Pierwsza msza to liturgia żałobna, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra. Będzie jej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. W niedzielę o godz. 10.30 mszę na tym placu odprawi dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Wśród jej uczestników będą pracownicy Watykanu.
W siedmiu kolejnych dniach, począwszy od poniedziałku 28 kwietnia, msze będą odprawiane w bazylice watykańskiej o godz. 17. Będą im przewodniczyć po kolei: wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri, kamerling Kościoła zarządzający nim w okresie wakatu, kardynał Kevin Farrell, dotychczasowy prefekt Dykasterii Kościołów Wschodnich kardynał Claudio Gugerotti, dotychczasowy proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynał Angel Fernandez Artime.
Ostatnią, dziewiątą mszę odprawi 4 maja kardynał Dominique Mamberti. Po mszach żałobnych możliwe będzie rozpoczęcie konklawe. Jego daty jeszcze nie wyznaczono.