Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Minister Dziedziczak z wizytą w redakcji polskiej gazety. „Rozmawiamy o tym, jak Polska może pomóc”

- Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak Polska może pomóc naszym rodakom w tej dramatycznej sytuacji - powiedział minister Jan Dziedziczak w siedzibie zdewastowanej przed ponad tygodniem redakcji polskiej gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

W nocy z 7 na 8 listopada nieznani sprawcy włamali się do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Czeskim Cieszynie i do sąsiadującego z nim hotelu Piast. Największego spustoszenia dokonali w redakcji „Głosu”.

Sprawcy dostali się do biur PZKO z sąsiedniego hotelu Piast, gdzie trwa remont dachu. Po rusztowaniach przeszli do sąsiedniego, należącego do polskiej mniejszości budynku. Sforsowali okno redakcji „Głosu”, zdewastowali pomieszczenia i ukradli część wyposażenia.

Dzisiaj siedzibę redakcji polskiej gazety „Głos” odwiedził minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. 

- Przyjechaliśmy, by zobaczyć „na żywo” dokonane straty, a także ustalić wysokość pomocy, (rozmawiać) o tym co tak naprawdę się stało i na ile sytuacja jest poważna. Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak Polska może pomóc naszym rodakom w tej dramatycznej sytuacji

– mówił minister Dziedziczak.

               
Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, dziennikarze odbywają pracę w trybie zdalnym, dlatego też większości sprzętu nie było w siedzibie „Głosu”.  

Redakcja wyglądała jak po wybuchu, ponieważ dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku. Sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową. Skradzione zostały dwa aparaty fotograficzne, kluczyki do samochodu, zniszczono jeden z monitorów, uszkodzono komputer w sekretariacie, drukarkę, dyktafon. Tuszem z drukarki sprawcy pobrudzili meble w jednym z pokojów. Powywalali zamki, uszkodzili skrzynki, rozbili szufladę w jednym z biurek. W kuchence zostawili siekierę, młotek i inne narzędzia, którymi dokonali dzieła spustoszenia.

– opisuje Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”.

W delegacji uczestniczyli również Izabella Wołłejko-Chwastowicz Konsul Generalny w Ostrawie oraz Mikołaj Falkowski, Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, którzy we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów udzielą pomocy poszkodowanej redakcji.

Pierwsze wydanie tygodnika „Głos”  ukazało się w 1945 roku, od 2018 roku gazeta, jako jedyna polonijna, ukazuje się dwa razy w tygodniu. 
 

 



Źródło: niezalezna.pl, KPRM

#Jan Dziedziczak #Czechy #Cieszyn #Polski Związek Kulturalno-Oświatowy #Głos

po