"Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób" - powiedział dzisiaj sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie. "Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie Rosja, kryzysu żywnościowego nie można usprawiedliwiać nałożonymi przez Zachód sankcjami" - podkreślił. - 345 milionów ludzi na świecie jest obecnie zagrożonych brakiem żywności, a kryzys głodowy "narasta przed nami jak fala zagrażająca życiu" - podkreśliła Annalena Baerbock, szefowa dyplomacji RFN.
[https://niezalezna.pl/447499-trzeci-wielki-przelom-niemiec-zachodni-sasiedzi-przyznaja-sie-do-bledow-i-wszystko-odkrecaja]
Nie ma innej przyczyny niż rosyjska blokada Ukrainy i to, że Rosja w wielu przypadkach odmawia z powodów politycznych eksportu własnego zboża
- mówił Blinken na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.
Dziś niemiecki rząd zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.
Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja nie ma żadnego usprawiedliwienia, by wstrzymywać się z wysyłaniem ważnych towarów na światowe rynki.
Z sankcji, które nałożyliśmy na Rosję wspólnie z wieloma innymi państwami zwolniona jest żywność, produkty spożywcze, nawozy, ubezpieczyciele i spedytorzy
- zaznaczył Blinken.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wypowiedziała się w podobnym tonie. Oskarżyła Rosję o wykorzystywanie groźby głodu na świecie "całkiem świadomie jako broni w wojnie" z Ukrainą.
- Rosja "bierze cały świat jako zakładnika" - powiedziała szefowa MSZ.
345 milionów ludzi na świecie jest obecnie zagrożonych brakiem żywności, a kryzys głodowy "narasta przed nami jak fala zagrażająca życiu" - podkreśliła Baerbock, cytowana przez telewizję ARD. Niektóre z przyczyn nie są nowe: konflikty regionalne, susze, skutki kryzysu klimatycznego i Covid-19, ale to wojna rosyjska "zamieniła tę falę w tsunami" - dodała.
Baerbock skrytykowała Rosję za próby "zrzucenia winy" na innych za gwałtowny wzrost cen żywności i stwierdziła, że to fake news. Jej zdaniem odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie rząd w Moskwie, bowiem Rosja blokuje porty i ostrzeliwuje magazyny zbożowe.
Szefowa niemieckiej dyplomacji przypomniała też, że nie obłożono zachodnimi sankcjami rosyjskiego eksportu zboża.
- Żaden kraj na świecie nie będzie odporny na społeczne i gospodarcze reperkusje takiej katastrofy - zaznaczył Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres w transmitowanym za pomocą łączy wideo przemówieniu do uczestników odbywającej się w Berlinie międzynarodowej konferencji, poświęconej kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.
- Wojna na Ukrainie nałożyła się na problemy, które narastały od lat: zmiany klimatu i związane z nimi zakłócenia, nierówności, pandemię Covid-19 oraz jej ekonomiczne skutki
- mówił sekretarz generalny.
Podkreślił, że tegoroczne problemy z dostępem do żywności mogą się przerodzić w przyszłoroczne problemy z brakiem żywności.
Guterres ocenił, że kryzys nie zostanie skutecznie rozwiązany, jeżeli Ukraina i Rosja, które eksportują ok. 29 proc. światowej pszenicy, nie znajdą sposobu, by wznowić regularny handel. Uzupełnił, że negocjatorzy ONZ oraz Turcji starają się uzgodnić porozumienie, które umożliwiłoby eksport żywności z Ukrainy drogą morską, a także "pozwoliłoby na nieskrępowane dostarczanie żywności i nawozów z Rosji na światowe rynki".