Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Brakuje jedzenia, więc zmuszają dzieci do małżeństw. To skutek wojny wywołanej przez Putina

Kryzys żywnościowy jaki wywołała wojna na Ukrainę, zwiększył skalę wymuszania na nieletnich dziewczynkach małżeństw. Proceder dotyczy krajów uzależnionych od ukraińskiego zboża w Afryce i Azji. Zjawisko niszczy dotychczasowe osiągnięcia ONZ. Program organizacji miał zakończyć tę praktykę do 2030 roku.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Znów zaczęła rosnąć liczba małżeństw, do których zmuszane są dzieci – zaalarmowały kanadyjskie organizacje pomocowe. Rodziny nie mają jak wyżywić córek, więc wydają je za mąż – mówili w ostatnich dniach cytowani przez agencję Canadian Press przedstawiciele tych organizacji.

Co roku ok. 12 mln dziewczynek w wieku poniżej 18 lat jest zmuszanych do małżeństwa w krajach Azji i Afryki, ale m.in. dzięki programom pomocowym ONZ w ciągu ostatnich 10 lat liczba małżeństw, do których zmuszane są nieletnie dziewczynki, spadła o 15 proc. Obecnie w krajach importujących ukraińskie zboże, takich jak Burkina Faso, Czad, Mali, Sudan Południowy w Afryce i Bangladesz w Azji, liczba małżeństw, do których zmuszane są nieletnie dziewczynki znów zaczęła rosnąć.

Zabierane ze szkół

Według danych Plan International Canada właśnie Bangladesz ma najwyższy odsetek małżeństw nieletnich dziewczynek i po tegorocznych powodziach, które zniszczyły zasiewy, kraj ten jest zależny od importu pszenicy z Ukrainy. Przedstawiciele organizacji pomocowych informowali, że dziewczynki zabierane są ze szkół i zmuszane do małżeństw, ponieważ programy żywnościowe oferowane przez szkoły zostały zawieszone.

Z kolei World Vision zwracała uwagę na podobną sytuację w Afganistanie, gdzie ze względu na przejęcie władzy przez talibów programy pomocowe przestały funkcjonować.

„650 mln kobiet na świecie, żyjących obecnie, zostało wydanych za mąż jako nieletnie dziewczynki. Jedna trzecia z nich przed ukończeniem 15 roku życia”

- podaje World Vision na swojej stronie internetowej.


Program ONZ rozpoczęty w 2016 r. był kierowany do 12 krajów, adresowany do dziewczynek w wieku 10 – 19 lat. Celem było zakończenie praktyki małżeństw dzieci do 2030 r. Na program, wspierany przez Unię Europejską i rządy Belgii, Holandii, Kanady, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Włoch, składają się m.in. inicjatywy promujące samodzielność dziewczynek i młodych kobiet, od uczęszczania do szkół do pomocy socjalnej i zmian w prawie.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#nielegalne małżeństwa #wojna na Ukrainie #głód