Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co teraz dzieje się w Bachmucie? Ukraińska armia: Przebudowujemy obronę

- Pomimo wysadzenia przez siły rosyjskie mostu do Bachmutu w obwodzie donieckim, ukraińskie wojska przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór – oświadczył w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Serhij Czerewaty.

Ukraińskie wojska bohatersko powstrzymują rosyjskiego agresora
Ukraińskie wojska bohatersko powstrzymują rosyjskiego agresora
fot. twitter.com/DefenceU

To jest wojna. W takiej lawinie ognia niszczone są także obiekty krytycznej infrastruktury. Ale doświadczenie trwającej już ponad rok wojny na taką skalę i w ogóle historyczne doświadczenie prowadzenia wojny przeciw okupantowi pozwala nam przebudować obronę i dalej stawiać opór mimo strat w infrastrukturze

- powiedział Serhij Czerewaty w ukraińskiej telewizji.

Trudna sytuacja w Bachmucie

Według niego sytuacja w Bachmucie jest ciężka, ale znajduje się pod kontrolą. „Dla wroga jest to cel priorytetowy, ale dowództwo i żołnierze robią wszystko, by bronić tego miasta, a przy tym zadawać wrogowi straty” – powiedział.

Amerykańska stacja CNN podała, że w nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zniszczyły most w pobliżu Chromowego na zachód od Bachmutu, na ostatniej kontrolowanej dotąd przez ukraińskie siły trasie dojazdowej do miasta, wiodącej do miejscowości Czasiw Jar. Jest to szlak komunikacyjny o krytycznie ważnym znaczeniu, gdyż drogą przez Chromowe ewakuuje się cywilów i dostarcza amunicję ukraińskim wojskom.

Intensywne walki z rosyjskim najeźdźcą

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w sobotę, że ukraińska obrona Bachmutu jest pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone. Armia rosyjska i najemnicza Grupa Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, zaś dowództwo ukraińskie wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami.

Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#Ukraina #Bachmut

jm