Podczas pobytu w stolicy Ukrainy von der Leyen spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
- Ta podróż jest wyraźnym znakiem poparcia dla Ukrainy
- powiedziała szefowa Komisji w drodze do Kijowa. - Ten kraj będzie pilnie potrzebował pomocy. (...) Ukraina powinna być po wojnie państwem demokratycznym. Wraz z innymi darczyńcami oferujemy gotowość do pomocy w odbudowie i reformie kraju - podkreśliła.
Von der Leyen wraz z delegacją udała się na Ukrainę pociągiem, który w nocy z czwartku na piątek wyruszył z Przemyśla. Jak pisze dpa, jest pierwszym czołowym politykiem zachodnim, który odwiedza Ukrainę po tym, jak w podkijowskiej Buczy odkryto okrucieństwa popełnione przez armię rosyjską.
In #Ukraine w/ @vonderleyen & we'ready to discuss our proposals for helping 🇺🇦 w/ @ZelenskyyUa & @Denys_Shmyhal. To help getting #EU perspective by creating a #ReformTeam. To offer options for transporting #grains, incl.#wheat & to increase the use of 🇸🇰#HumanitarianHub. pic.twitter.com/qvm2cxJ9xV
— Eduard Heger (@eduardheger) April 8, 2022