Gazeta Polska: Roman Tuska » CZYTAJ TERAZ »

Joe Biden komentuje decyzję Senatu ws. Donalda Trumpa. "Zawsze musimy być czujni"

Senat USA uniewinnił Donalda Trumpa od zarzutów podżegania tłumów do ataku na Kapitol na początku stycznia 2021 r. Decyzję tę były prezydent Stanów Zjednoczonych określił mianem "końca polowania na czarownice". Jednak zdaniem jego następcy, Joe Bidena, pomimo głosowania Senatu, "istota oskarżenia nie może być przedmiotem sporu".

fot. White House - youtube.com/watch?v=52gVNZY-r1U&feature=youtu.be, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99640199

"Jeśli nawet końcowe głosowanie nie doprowadziło do wydania werdyktu uznającego winę, istota oskarżenia nie może być przedmiotem sporu. Nawet ci senatorowie, którzy głosowali przeciwko wydaniu werdyktu skazującego, jak np. lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, uważają że Donald Trump jest winny jaskrawego naruszenia swoich obowiązków i ponosi moralną odpowiedzialność za to co sprowokował - przemoc, która wyraziła się atakiem na Kapitol" - głosi opublikowane przez Biały Dom w sobotę późnym wieczorem (czasu lokalnego) oświadczenie Bidena.

Prezydent dodał, że "ten smutny rozdział naszej historii przypomina nam, że demokracja jest krucha i że musi być stale broniona oraz, że zawsze musimy być czujni".

Biden podkreślił, że wszyscy Amerykanie, a zwłaszcza ich przywódcy "mają obowiązek bronić prawdy i zwalczać kłamstwo".

"W ten sposób zakończymy tę wojnę i uzdrowimy duszę naszego narodu. Przemoc i ekstremizm nie mają miejsca w Ameryce" - oświadczył.

W sobotę Senat USA uniewinnił Trumpa z zarzutów podżegania tłumu jego zwolenników do ataku na Kapitol. 57 senatorów (w tym 7 Republikanów) głosowało za impeachmentem a 43 przeciwko. Zwolennikom impeachmentu byłego prezydenta nie udało się jednak uzyskać wymaganej większości 2/3 głosów.

"Tylko jeden sprawiedliwy wyrok"

Przywódcy Republikanów i Demokratów w Senacie Mitch McConnell i Chuck Schumer przemawiając po głosowaniu uznali winę Trumpa. Według pierwszego były prezydent zaniedbał swoje obowiązki i ponosi moralną odpowiedzialność za atak na Kapitol .

- Działania byłego prezydenta Trumpa, które poprzedziły zamieszki, były haniebnym zaniedbaniem jego obowiązków. (…) Trump jest praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie wydarzeń

 – przekonywał McConnell, który głosował za uniewinnieniem Trumpa.

McConnell obarczył Trumpa odpowiedzialnością za przemoc tłumu „atakującego Kapitol w jego imieniu”. Przypomniał, że atakujący Kapitol nieśli sztandary z jego nazwiskiem i krzyczeli wyrażając swoją lojalność wobec ówczesnego prezydenta.

Występując po głosowaniu na forum Senatu Chuck Schumer zaznaczył, że w procesie impeachmentu był „tylko jeden sprawiedliwy wyrok: winny”.

W opinii Schumera sobotnie głosowanie okazało się „najbardziej w historii USA ponadpartyjnym w procesie o impeachment”. Przyznał, że nie wystarczyło to jednak do skazania Trumpa.

Przywódca demokratycznej większości w Senacie komplementował za odwagę tych Republikanów, którzy głosowali za uznaniem winnym byłego prezydenta.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Donald Trump #impeachment #Joe Biden

albicla.com@michaldzierzak