Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Biało-czerwona Niagara, iluminacja na Manhattanie. Tak w USA pamiętają o "Solidarności"

W związku z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" w sobotę na 15 minut wodospad Niagara na granicy amerykańsko-kanadyjskiej został podświetlony na biało-czerwono. 40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych uczczona zostanie również na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie. To tam pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem „Solidarności”.

Autor: mz

W poniedziałek przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Reklama

Dlatego też wodospad Niagara przybrał polskie barwy narodowe od godz. 22 do 22.15 czasu miejscowego. Za inicjatywą sobotniego podświetlenienia Niagary stał Konsulat Generalny RP w Toronto.

Ostatni raz Niagara podświetlana była tego rodzaju specjalną iluminacją 15 sierpnia - pomarańczowy, biały i zielony nawiązywały wtedy do 74. rocznicy niepodległości Indii.

Wodospad od 16 do 31 sierpnia podświetlany jest stale od godziny 19.30 do 2 w nocy.

Niagara to jedna z największych atrakcji turystycznych w USA, która corocznie budzi zachwyt milionów Amerykanów, Kanadyjczyków i przybyszów z całego świata. Imponujący wodospad na granicy między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą ma ponad 50 metrów wysokości i blisko 80 metrów szerokości.

40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych uczczona zostanie w poniedziałek również na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie. To tam pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem „Solidarności”.

„Jest to rocznica wydarzenia dotyczącego wewnętrznej sytuacji w kraju, ale zaczęło ono rezonować i rozprzestrzeniło się na cały świat decydując w pewnym sensie o jego losach. Ponieważ pewnie nie każdy o tym wie, warto podkreślić, że miało to swój początek dokładnie 40 lat temu”

– powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Zdaniem Kubickiego znak „Solidarności”, jako przypomnienie o porozumieniach sierpniowych i powstaniu ruchu solidarnościowego, jest dobrze rozpoznawany w Stanach Zjednoczonych. Konsulat pragnie ponadto zwrócić uwagę, że była to inicjatywa polska, która ostatecznie doprowadziła do rozpadu całego bloku wschodniego.

„Z powodu pandemii koronowirusa trudno jest organizować duże zgromadzenia i rocznicowe wydarzenia. Warto jednak choćby w skromny, a zarazem wyraźnie dostrzegalny sposób, o nich przypominać. Były początkiem kształtowania nowego ładu, który zakończył się upadkiem Związku Sowieckiego”

– zaznaczył Kubicki.

Jak dodał, konsulat nie będzie jedynym miejscem iluminowanym z okazji ważnego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Wzorem innych jubileuszy, także 40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych będzie świętowana w różnych miejscach. Podświetlony zostanie m.in. gmach ambasady RP w Waszyngtonie, wodospad Niagara oraz słynny diabelski młyn na molo w Santa Monica, w Kalifornii.

Nas wyróżnia to, że zdecydowaliśmy, aby nie było to standardowe biało-czerwone podświetlenie, ale znak "Solidarności". Chcemy, żeby Polska była postrzegana zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolność ceni się ponad wszystko, jako współtwórca tej wolności, jako kraj, który funkcjonuje z Ameryką ręka w rękę

– zaznaczył konsul.

Iluminację świetlną „40 Solidarność” nowojorska placówka dyplomatyczna RP przygotowała wspólnie z Polskim Ośrodkiem Kultury i Informacji w Nowym Jorku.

Autor: mz

Źródło: niezalezna.pl, PAP
Reklama