Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Biało-czerwona Niagara, iluminacja na Manhattanie. Tak w USA pamiętają o "Solidarności"

W związku z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" w sobotę na 15 minut wodospad Niagara na granicy amerykańsko-kanadyjskiej został podświetlony na biało-czerwono. 40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych uczczona zostanie również na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie. To tam pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem „Solidarności”.

pixabay/twitter

W poniedziałek przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Dlatego też wodospad Niagara przybrał polskie barwy narodowe od godz. 22 do 22.15 czasu miejscowego. Za inicjatywą sobotniego podświetlenienia Niagary stał Konsulat Generalny RP w Toronto.

Ostatni raz Niagara podświetlana była tego rodzaju specjalną iluminacją 15 sierpnia - pomarańczowy, biały i zielony nawiązywały wtedy do 74. rocznicy niepodległości Indii.

Wodospad od 16 do 31 sierpnia podświetlany jest stale od godziny 19.30 do 2 w nocy.

Niagara to jedna z największych atrakcji turystycznych w USA, która corocznie budzi zachwyt milionów Amerykanów, Kanadyjczyków i przybyszów z całego świata. Imponujący wodospad na granicy między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą ma ponad 50 metrów wysokości i blisko 80 metrów szerokości.

40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych uczczona zostanie w poniedziałek również na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie. To tam pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem „Solidarności”.

„Jest to rocznica wydarzenia dotyczącego wewnętrznej sytuacji w kraju, ale zaczęło ono rezonować i rozprzestrzeniło się na cały świat decydując w pewnym sensie o jego losach. Ponieważ pewnie nie każdy o tym wie, warto podkreślić, że miało to swój początek dokładnie 40 lat temu”

– powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Zdaniem Kubickiego znak „Solidarności”, jako przypomnienie o porozumieniach sierpniowych i powstaniu ruchu solidarnościowego, jest dobrze rozpoznawany w Stanach Zjednoczonych. Konsulat pragnie ponadto zwrócić uwagę, że była to inicjatywa polska, która ostatecznie doprowadziła do rozpadu całego bloku wschodniego.

„Z powodu pandemii koronowirusa trudno jest organizować duże zgromadzenia i rocznicowe wydarzenia. Warto jednak choćby w skromny, a zarazem wyraźnie dostrzegalny sposób, o nich przypominać. Były początkiem kształtowania nowego ładu, który zakończył się upadkiem Związku Sowieckiego”

– zaznaczył Kubicki.

Jak dodał, konsulat nie będzie jedynym miejscem iluminowanym z okazji ważnego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Wzorem innych jubileuszy, także 40 rocznica podpisania porozumień sierpniowych będzie świętowana w różnych miejscach. Podświetlony zostanie m.in. gmach ambasady RP w Waszyngtonie, wodospad Niagara oraz słynny diabelski młyn na molo w Santa Monica, w Kalifornii.

Nas wyróżnia to, że zdecydowaliśmy, aby nie było to standardowe biało-czerwone podświetlenie, ale znak "Solidarności". Chcemy, żeby Polska była postrzegana zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolność ceni się ponad wszystko, jako współtwórca tej wolności, jako kraj, który funkcjonuje z Ameryką ręka w rękę

– zaznaczył konsul.

Iluminację świetlną „40 Solidarność” nowojorska placówka dyplomatyczna RP przygotowała wspólnie z Polskim Ośrodkiem Kultury i Informacji w Nowym Jorku.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA #„Solidarność” #porozumienia sierpniowe

mz