Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Arabia Saudyjska: Rozpoczęły się rozmowy USA z Rosją

Delegacje USA i Rosji rozpoczęły w poniedziałek rozmowy w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie na temat wojny w Ukrainie - podała agencja Reutera. Dzień wcześniej Amerykanie rozmawiali z delegacją ukraińską.

W niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że przywrócenie funkcjonowania tzw. Inicjatywy Czarnomorskiej będzie głównym tematem poniedziałkowych rozmów delegacji Rosji i USA.

Reklama

Czarnomorską Inicjatywę Zbożową uzgodniono w lipcu 2022 r. dzięki mediacji Turcji i ONZ. To przedsięwzięcie umożliwiło - mimo wojny - wyeksportowanie przez Morze Czarne blisko 33 mln ton ukraińskich produktów rolnych. Rosja wycofała się z Inicjatywy po roku, twierdząc, że eksport jej żywności i nawozów napotyka na poważne trudności.

Biały Dom podał, że prezydent USA Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin zgodzili się 18 marca na techniczne negocjacje w sprawie rozejmu na Morzu Czarnym, a także pełnego zawieszenia broni i trwałego pokoju. 

Reklama