USA solidaryzują się z Polską przeciwko wojnie hybrydowej Łukaszenki i próbom destabilizacji Europy; obserwujemy co się dzieje i w razie potrzeby nie zawahamy się zareagować - oświadczył dziś chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu. Potwierdził on w ten sposób zapewnienia o wparciu, które padły z ust Robin Dunnigan z Departamentu Stanu w wywiadzie dla polskiej prasy. Urzędniczka zapewniła, że Waszyngton monitoruje również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy.
„USA solidaryzują się z Polską przeciwko wojnie hybrydowej Łukaszenki i próbom destabilizacji Europy. Obserwujemy co się dzieje i w razie potrzeby nie zawahamy się zareagować. Białoruski reżim musi przestać narażać życie ludzi i zakończyć hybrydowy atak”
- napisał dziś Bix Aliu na Twitterze.
Do wpisu dołączył wywiad Robin Dunnigan z Departamentu Stanu dla dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. Dunnigan była w nim pytana m.in. o kryzys związany z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją na granicy. Wielokrotnie apelowaliśmy do (Alaksandra) Łukaszenki, aby przestał wykorzystywać migrantów. To niezwykle nieludzki, bezduszny proceder - podkreśliła w wywiadzie.
Pytana o to, że - mimo sankcji nakładanych przez UE na Białoruś, kryzys nie słabnie oraz „czy Ameryka ma pomysł, jak go przezwyciężyć”, odparła, że - jej zdaniem – „sankcje przynoszą efekty”. - Razem z Unią pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóty, dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów, pozwoli na wolne i uczciwe wybory pod kontrolą międzynarodowych obserwatorów oraz podejmie dialog z białoruską opozycją - zadeklarowała.
Na uwagę, że eksperci ostrzegają, że białoruski kryzys ma odciągnąć uwagę świata od przygotowań Rosji do inwazji Ukrainy, odparła: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni doniesieniami o gromadzeniu się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. Tu też blisko koordynujemy nasze działania z partnerami w NATO i UE”.
- Chcę powtórzyć, bo jest na to dobry moment, że amerykańskie gwarancje dla ukraińskiej suwerenności i terytorialnej integralności są nienaruszalne - podkreśliła Dunnigan.