Polska przeznaczyła dotąd 5 mln euro na pomoc dla Syrii i wkrótce zamierza przeznaczyć kolejne kilkanaście milionów euro na ten cel - powiedział dziś w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Reprezentował on Polskę na międzynarodowej konferencji dotyczącej pomocy oraz przyszłości pogrążonej w wojnie Syrii.
- Przypomniałem nasze działania w ubiegłym roku, przypomniałem że w pierwszym kwartale (br. – red.) Polska przeznaczyła ok. 5 mln euro na pomoc dla Syrii i poinformowałem, że jeszcze w kwietniu będę w Libanie, gdzie zapowiem naszą dalszą pomoc na ten rok. Chcemy, żeby było to kilkadziesiąt milionów złotych, czyli kilkanaście milionów euro. Dopóki jednak nie ma decyzji rządu, a ta będzie lada dzień, to nie chciałbym zdradzać konkretnej sumy – powiedział na spotkaniu w dziennikarzami.
Minister potępił także wtorkowy atak chemiczny w syryjskiej prowincji Idlib, w którym zginęło ok. 70 osób, a 160 zostało rannych.
Czytaj więcej: Aż 72 ofiary ataku chemicznego w Syrii
Szef MSZ podkreślił też, że Polska „już jest częścią globalnej koalicji, prowadzącej działania na terytorium Syrii przeciwko podmiotom czy rebeliantom terrorystycznym” i aktywnie uczestniczy w działaniach na Bliskim Wschodzie.
Podkreślił jednak, że głównym zadaniem Polski jest pilnowanie wschodniej flanki NATO.
Przypomnę, że jesteśmy jedynym krajem NATO i UE, który graniczy jednocześnie z Rosją i Ukrainą, czyli graniczy jednocześnie z agresorem i ofiarą agresji
– powiedział.
Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że oprócz wspierania Syrii Polska ma także obowiązki na Wschodzie.
My otworzyliśmy naszą granicę bardzo szeroko dla migrantów, pracowników z Ukrainy. W ubiegłym roku Polska wydała 1 mln 267 tys. wiz dla obywateli Ukrainy. To jest połowa wiz, które wydała UE, i trzeba o tym pamiętać
– mówił minister Waszczykowski.
Czytaj też: 1/3 chrześcijan w Aleppo korzysta z polskiej pomocy. A pamiętacie aferę dziesięciu sierotek?
Szef MSZ dodał, że dziś w Brukseli spotkał się także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, m.in. by omówić stan przygotowań do szczytu NATO 25 maja. Na pytania dziennikarzy, czy rozmowa w kwaterze głównej NATO w Brukseli dotyczyła m.in. wycofania się polskich sił z Eurokorpusu, minister odpowiedział, że ten temat nie pojawił się w dyskusji.
Ten temat nie istnieje, Polska przecież nie zrywała współpracy z Eurokorpusem. Natomiast liczba oficerów to jest kwestia płynna, raz potrzeba jest więcej, raz mniej
– skomentował szef MSZ.
Belgijski wicepremier i minister spraw zagranicznych Didier Reynders wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie użycia broni chemicznej oraz ukarania winnych. Zapowiedział też wsparcie dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPWC), która już rozpoczęła działania w celu zidentyfikowania winnych ataku.
Wielka Brytania i Francja wezwały prezydenta Syrii Baszara el-Asada do ustąpienia ze stanowiska. „Po prostu nie rozumiem, jak Baszar el-Asad może pozostać prezydentem po tym, co zrobił. Szacuje się, że w Syrii zginęło 400 tys. osób, a on odpowiada za większość tych śmierci” – powiedział podczas środowej konferencji brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#pomoc dla Syrii #Syria
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb