Polski rząd otrzymał nagrodę „Climate Bonds Award” za pierwszą na świecie rządową emisję zielonych obligacji. – To kamień milowy dla tego rynku – napisała w uzasadnieniu organizacja Climate Bond Initiative (CBI).
Organizowane przez władze dzielnicy finansowej Londynu, City of London, a także International Capital Market Association (ICMA) i Climate Bonds Initiative (CBI) coroczne nagrody wspierają państwa, instytucje i firmy, które jako pierwsze decydują się na emisję obligacji, z których zysk jest przeznaczany na inwestycje środowiskowe.
Nagrodziliśmy organizacje, które były liderami w światowym sektorze finansowym, mobilizując kapitał niezbędny do rozwiązania problemów związanych ze zmianą klimatu, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i rozwoju zielonej infrastruktury przyszłości
– podkreślił Sam Kidney, prezes CBI.
Kidney dodał w rozmowie z PAP, że „
w 2017 roku liczymy na to, że zobaczymy więcej państw, w tym ze strefy euro, które podążą drogą Polski i przygotują swoje zielone obligacje, rozwijając ten rynek”.
W imieniu Polski nagrodę odebrali wiceminister finansów Piotr Nowak, ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i dyrektor departamentu długu publicznego Ministerstwa Finansów Robert Zima.
To wyróżnienie pokazuje, że polski rząd dba o zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki, a także rozwój zielonych projektów. Polska ma przypiętą łatkę kraju bazującego na węglu - który jest naszym głównym źródłem energii – ale takim działaniem wysyłamy jasnym sygnał, że jednocześnie dbamy też o środowisko
– tłumaczył w rozmowie z PAP Nowak.
Wiceminister tłumaczył, że uzyskane w wyniku emisji obligacji w grudniu ubiegłego roku środki – 750 milionów euro (3,2 miliarda złotych) – zostaną przeznaczone m.in. na zalesianie, wytwarzanie zielonej energii i poprawę transportu kolejowego. Część z nich zostanie także wykorzystana do refinansowania projektów rozpoczętych w latach 2014-2016.
Głównymi nabywcami pierwszych obligacji były fundusze inwestycyjne (49 proc.), banki (22 proc.) i instytucje ubezpieczeniowe oraz fundusze emerytalne (16 proc.). Geograficznie największe zainteresowanie wyrazili partnerzy z Niemiec i Austrii (27 proc.), państw Beneluksu (17 proc.), a także Wielkiej Brytanii i Irlandii (16 proc.).
Stworzyliśmy obligację, która stała się pionierskim instrumentem finansowym na tym rynku i już niektóre kraje zwracają się do nas po wzór dokumentacji, chcąc przygotować swoją emisję w podobny sposób
– dodał Nowak, wskazując m.in. na „naszego bliskiego zachodniego sąsiada”.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#Piotr Nowak
#zielone obligacje
#Climate Bond Initiative
#polski rząd
#Climate Bonds Award
plk