Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Sport

Szachy: wielki sukces Polaka!

Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) zdobył w Sankt Petersburgu tytuł wicemistrza świata w szachach błyskawicznych. Zwyciężył aktualny czempion w wersji klasycznej Norweg Magnus Carlsen. W 21 rundach Polak zgromadził 16,5 pkt, o pół mniej od triumfatora.

Brązowy medal wywalczył Amerykanin Hikaru Nakamura - 14,5 pkt.

Reklama

20-letni polski arcymistrz – rozstawiony z 32 numerem startowym – wygrał 15 partii, m.in. z wyżej notowanymi Holendrem Anishem Girim, Borysem Gelfandem z Izraela czy Ormianinem Lewonem Aronianem. Przegrał tylko trzy pojedynki, w tym z medalistami: Carlsenem w siódmej rundzie i Nakamurą w osiemnastej.

Pula nagród w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych wynosiła 1,15 mln dolarów. Za srebrny medal Polak otrzymał 50 tys. W turnieju błyskawicznym w Sankt Petersburgu wystartowało 201 zawodników. 

Reklama