Oscar Pistorius wkrótce może wyjść na wolność. Trybunał Konstytucyjny RPA uznał, że paraolimpijczykowi odsiadującemu 13 lat więzienia za zamordowanie jego narzeczonej, niesłusznie odmówiono w marcu tego roku ubiegania się o zwolnienie warunkowe.
Sąd zrewidował wcześniejszą decyzję wydaną wiosną, a odrzucającą wniosek Oscara Pistoriusa o warunkowe zwolnienie. Służba więzienna RPA oświadczyła teraz, że przeanalizuje decyzję sądu i podejmie odpowiednie kroki.
Kontrowersje wokół tego, kiedy Pistorius mógłby ubiegać się o zwolnienie warunkowe, wynikają z różnic w obliczeniach. Specjalna komisja, która zebrała się w marcu, stwierdziła, że w momencie składania wniosku Pistorius nie odbył minimalnej kary wymaganej do ubiegania się z taką prośbą. Teraz sąd podjął inną decyzję.
BREAKING NEWS: ConCourt rules that Oscar Pistorius was eligible for parole consideration in March this year.#OscarPistorius #SenzoMeyiwaTrial pic.twitter.com/5qAk66eevd
— Sbusiso Mhlanga-𝕏 (@SbusisoMMhlanga) October 9, 2023
Sportowiec został zatrzymany 14 lutego 2013 roku – w dniu morderstwa Reevy Steenkamp. W październiku 2014 roku sąd skazał go na pięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, ale Pistorius został następnie zwolniony z więzienia pod nadzorem poprawczym po odbyciu rocznej kary.
3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny Republiki Południowej Afryki podtrzymał skargę prokuratora i orzekł, że Pistorius powinien zostać uznany za winnego morderstwa z premedytacją. W lipcu 2016 roku został skazany na sześć lat więzienia, ale prokurator odwołał się później od wyroku, uznając go za „szokująco łagodny”. W listopadzie 2017 roku zapadł nowy wyrok – 13 lat.
Urodzony 22 listopada 1986 roku w Johannesburgu biegacz, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi, mimo zaawansowanego stopnia kalectwa, od najmłodszych lat intensywnie uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m.