10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Żubry z Puszczy Rominckiej odzyskały wolność

Żubry po kilku tygodniach przebywania w zagrodzie adaptacyjnej na terenie Puszczy Rominckiej odzyskały wolność - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap. Stado zostało utworzone z ośmiu osobników sprowadzonych z Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

https://goldap.bialystok.lasy.gov.pl/

Przed wypuszczeniem na wolność w nowym miejscu żubry przebywały w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Po jej opuszczeniu nadal są jednak obserwowane przez leśników. Dwa osobniki mają założone obroże telemetryczne, co pozwala na bieżąco śledzić, gdzie znajduje się stado.

"Z uwagi na powoli rozwijającą się wiosnę tego roku, a co za tym idzie trudniejszy dostęp do naturalnego żeru, postanowiliśmy również nie kończyć ich dokarmiania. Do czasu rozwinięcia się roślinności stanowiącej naturalną bazę pokarmową, żubry cały czas zjadają smakołyki, które dla nich przygotowaliśmy"

- podało nadleśnictwo we wpisie na portalu społecznościowym.

Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski powiedział, że z dotychczasowych obserwacji wynika, iż żubry przebywają w pobliżu miejsca, w którym adoptowały się przez kilka tygodni.

Sprowadzone do Puszczy Rominckiej zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Odłowiono je ze stad dziko żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Wybrano osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada.

Głównym celem reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował - jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Zadania wykonywane są w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie i uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#warmińsko-mazurskie

Dominika Pazdyka