Żubry po kilku tygodniach przebywania w zagrodzie adaptacyjnej na terenie Puszczy Rominckiej odzyskały wolność - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap. Stado zostało utworzone z ośmiu osobników sprowadzonych z Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.
Przed wypuszczeniem na wolność w nowym miejscu żubry przebywały w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Po jej opuszczeniu nadal są jednak obserwowane przez leśników. Dwa osobniki mają założone obroże telemetryczne, co pozwala na bieżąco śledzić, gdzie znajduje się stado.
- podało nadleśnictwo we wpisie na portalu społecznościowym.
Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski powiedział, że z dotychczasowych obserwacji wynika, iż żubry przebywają w pobliżu miejsca, w którym adoptowały się przez kilka tygodni.
Sprowadzone do Puszczy Rominckiej zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Odłowiono je ze stad dziko żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Wybrano osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada.
Głównym celem reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował - jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Zadania wykonywane są w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie i uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.
Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.