Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Znów gorąco wokół Krajowej Rady Sądownictwa. W tle stanowisko europejskiej instytucji

Krytyczne stanowisko Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa ws. reformy polskiej Krajowej Rady Sądownictwa nie jest dla nas satysfakcjonujące i wymaga wyjaśnień - powiedział dziś w Senacie przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. ENCJ pracuje nad oceną sytuacji sądownictwa w Polsce, jednak - jak dodał Mazur - KRS prowadzi w tej sprawie intensywną korespondencję z europejską siecią rad.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przewodniczący KRS przedstawił dziś w Senacie informację z działalności Rady w zeszłym roku. Następnie senatorowie przez ponad cztery godziny debatowali nad sprawozdaniem z działalności Rady.

Leszek Mazur - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie - został wybrany na przewodniczącego KRS w końcu kwietnia na pierwszym posiedzeniu Rady w nowym składzie po zmianach w ustawie o KRS. Wcześniej na początku marca - po wyborze przez Sejm na mocy grudniowej nowelizacji przepisów o KRS 15 sędziów-członków Rady - I prezes SN Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS.

Nowelizację, która wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm, od początku krytykowała opozycja. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Do Kancelarii Sejmu zgłoszono 18 kandydatur.

W wystąpieniu w Senacie przewodniczący Rady m.in. odniósł się do deklaracji ENCJ ws. reformy polskiej KRS. Mazur oświadczył, że stanowisko organu wykonawczego tej organizacji jest "niesatysfakcjonujące i wymaga wyjaśnień".

W deklaracji z Lizbony z 1 czerwca ENCJ oświadczyła, że "z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS". Instytucja podkreśliła, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa. Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli polskiej KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany.

Sędzia Mazur potwierdził, że ENCJ pracuje nad oceną sytuacji sądownictwa w Polsce, jednak - jak dodał - KRS prowadzi w tej sprawie intensywną korespondencję z europejską siecią rad.

Szef KRS nawiązując do tego, że w swojej deklaracji ENCJ wskazało Turcję i Polskę, jako "troublemakers" ocenił, że "zestawienie to musi budzić wątpliwości jeśli chodzi o stan wiedzy i podejście".

- Zarzuty, które stawia się Polsce dotyczą rozwiązań ustrojowych, czy coś jest konstytucyjne czy niekonstytucyjne. Zastrzeżenia wobec Polski mają charakter dyskusji nad rozwiązaniami przyjmowanymi przez parlament. Natomiast Turcja znalazła się na tej liście, ponieważ wielka liczba prokuratorów i sędziów została aresztowana. Jeden z prokuratorów zmarł w areszcie śledczym. Bardzo duża liczba sędziów i prokuratorów została wyrzucona z pracy

- mówił Mazur.

Sędzia przekazał też, że KRS przygotowuje stanowisko, które pozwoli rzetelnie porównać sytuację sądownictwa w Polsce i Turcji.

- Rozmowy trwają, będziemy cierpliwie i merytorycznie wszystko tłumaczyć

 - dodał.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ENCJ #Leszek Mazur #Krajowa Rada Sądownictwa #KRS

redakcja