Krajowa Rada Sądownictwa dokonała dziś wyboru pełnego składu prezydium Rady. Na jego czele stanie nowy przewodniczący sędzia Leszek Mazur, jego zastępcami będą sędzia Dariusz Drajewicz oraz przedstawiciel Prezydenta RP, sędzia w stanie spoczynku Wiesław Johann. W skład prezydium wejdą także sędziowie: Maciej Mitera, Marek Jaskulski i Teresa Kurcyusz-Furmanik.
Wypełniając punkt pierwszy porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, w głosowaniu tajnym wybrano na przewodniczącego Rady - większością głosów 16:5 - sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie, Leszka Mazura. Jego kandydaturę zgłosił dziś sędzia Maciej Mitera. Kontrkandydatką sędziego Mazura była Teresa Kurcyusz-Furmanik, sędzia WSA w Gliwicach, zgłoszona przez sędziego Wiesława Johanna.
Następnie - w kolejnym punkcie obrad - Rada głosowała nad wyborem dwóch wiceprzewodniczących. Tutaj wskazano również dwie kandydatury - Wiesława Johanna, przedstawiciela Prezydenta RP w KRS (zgłoszonego przez poseł Krystynę Pawłowicz), oraz sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, Dariusza Drajewicza (zgłoszonego przez sędziego Macieja Miterę). Obaj panowie - w głosowaniu jawnym - zostali niemal jednogłośnie wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Krajowej Rady Sądownictwa.
- Przed nami mnóstwo ciężkiej pracy, ale myślę, że damy radę
- mówił sędzia Johann
Jako kandydatów na trzech pozostałych członków prezydium KRS, członkowie Rady zgłosili cztery osoby - sędzię Kurcyusz-Furmanik, sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, Macieja Miterę, sędziego Sądu Rejonowego dla Poznania-Starego Miasta, Marka Jaskulskiego oraz sędzię Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, Dagmarę Pawelczyk-Woicką.
W pierwszym głosowaniu, uzyskując kolejno 17 i 16 głosów członkami prezydium zostali sędzia Marek Jaskulski i sędzia Maciej Mitera. Teresa Kurcyusz-Furmanik i Dagmara Pawełczyk-Woicka otrzymały po 14 głosów i o tym, która z pań zajmie ostatnie wolne miejsce w prezydium Rady miała zdecydować "dogrywka".
- Nie wyobrażam sobie, by Teresy Kurcyusz-Furmanik zabrakło w prezydium Rady. I nie chciałbym tego skazywać na niepewny los głosowania. Chciałem podziękować i w tym miejscu zrezygnować z miejsca w prezydium - stwierdził nagle sędzia Jaskulski.
Po krótkiej dyskusji Marek Jaskulski postanowił jednak wycofać swoje oświadczenie.
W dodatkowym głosowaniu sędzia Pawełczyk-Woicka otrzymała 10, a Teresa Kurcyusz-Furmanik 11 głosów i to druga z pań zajęła miejsce w prezydium KRS.
- Właściwie mógłbym powiedzieć, że wyczerpaliśmy porządek posiedzenia. Wydaje mi się, że skoro jesteśmy, to wnioskuję o poszerzenie porządku o wybór rzecznika prasowego
- powiedział po ogłoszeniu wyników sędzia Johann. Przedstawiciel prezydenta zaproponował po wyborze rzecznika zebranie prezydium, które zaproponuje dalszy ciąg posiedzenia.
- Wydaje mi się, że osobą, która godnie będzie reprezentowała Radę przed mediami, będzie sędzia Maciej Mitera
- dodał Wiesław Johann.
Niemal jednogłośnie Maciej Mitera, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia został wybrany rzecznikiem KRS.
- Chciałbym podziękować wszystkim członkom, którzy udzielili mi tego swoistego wotum zaufania
- powiedział sędzia Mitera.
Wszyscy wchodzący w skład nowego prezydium Rady - poza przedstawicielem Prezydenta RP, Wiesławem Johannem - to sędziowie wybrani w marcu na członków KRS przez Sejm RP, zgodnie z przepisami zawartymi w nowelizacji ustawy o KRS.