Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Zatrzymanie rosyjskich szpiegów. Ambasada wysyła notę do polskiego MSZ

Strona rosyjska złożyła do polskiego MSZ notę dotyczącą wyjaśnienia okoliczności zatrzymania dwóch obywateli rosyjskich przez polskie służby. Aleksiej T. i Andriej G. mieli prowadzić działalność szpiegowską w Polsce, m.in. kolportując w polskich miastach materiały propagandowe Grupy Wagnera.

Ambasada FR w Warszawie
Ambasada FR w Warszawie
fot. Wistula - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16249795

Rosyjskie media informują, że ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce skierowała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP notę dyplomatyczną. Według Siergieja Andriejewa, ambasadora rosyjskiego, strona polska nie poinformowała rosyjskiej służby konsularnej o zatrzymaniu dwóch obywateli rosyjskich. Jego zdaniem wymaga tego konwencja wiedeńska.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch Rosjan - Aleksieja T. i Andrieja G. Szpiedzy kolportowali w Krakowie i Warszawie materiały propagandowe Grupy Wagnera. W małopolskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszeli m.in. zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu oraz udziału w Grupie Wagnera. Zostali tymczasowo aresztowani.

Według ustaleń śledczych zatrzymani obywatele Rosji 10 sierpnia rozklejali ulotki z logiem rosyjskiej militarnej grupy Wagnera w Krakowie, zaś 11 sierpnia w Warszawie.

- Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie

- poinformowało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

"Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 300 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. W sumie zlecono im umieszczenie materiałów w kilkuset miejscach publicznych w obu miastach w Polsce" - podało Biuro.

Jak ustalili śledczych Rosjanie swoje działania dokumentowali na bieżąco, fotografując miejsca oklejone materiałami propagandowymi.

"Na podstawie materiału fotograficznego otrzymywali wynagrodzenie od stronny rosyjskiej – w sumie za zlecone zadania mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł)"

- przekazało biuro ministra koordynatora służb specjalnych. Dodało przy tym, że Rosjanie, po wykonaniu zadań w Krakowie i Warszawie, planowali w dniu 12 sierpnia opuścić Polskę.

 



Źródło: iz.ru, niezalezna.pl, PAP

md