Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Zakończyło się spotkanie ws. reformy sądownictwa. "To była szeroka i żywa dyskusja"

W środę po godz. 18.30 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. „Rozmowa nie dotyczyła wyłącznie ustawy, a również problematyki wymiaru sprawiedliwości w ogóle” - powiedział po spotkaniu prezydencki minister Paweł Mucha.

fot. Igor Smirnow/KPRP

O spotkanie wnioskowali wspólnie posłowie KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 po tym, jak Sejm w ubiegły czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

„Spotkanie odbywało się na prośbę, która została sformułowana przez pana prezydenta, wskutek wystąpienia części klubów opozycyjnych. Prezydent podjął decyzję, że to nie dotyczyło wyłącznie spotkania z wnioskodawcami, ale było odwzorowaniem dzisiejszej konfiguracji politycznej jeżeli chodzi o frakcje parlamentarne

- mówił Mucha. Wskazał, że „tym samym obecna była reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości oraz reszty ugrupowań opozycyjnych, a także pełna reprezentacja senacka”.

Przedmiotem spotkania była dyskusja nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Była to dyskusja szeroka i żywa. Prezydent poprosił o sformułowanie stanowisk i wypowiedzi przedstawicieli klubów

- tłumaczył po zakończonym spotkaniu prezydencki minister.

„Dyskusja dotyczyła problematyki ustawy, która przyjęta jest przez polski parlament, a dziś oczekuje na rozstrzygnięcie pana prezydenta. To na pewno nastąpi w terminie przewidzianym przez Konstytucję RP” - zapewnił Mucha. 

Rozmowa nie dotyczyła jednak wyłącznie ww. ustawy, a również problematyki wymiaru sprawiedliwości w ogóle. Poruszono też zagadnienia, które budzą zainteresowanie opinii publicznej

- wskazał.

Według jego relacji prezydent Andrzej Duda "bardzo wyraźnie wskazał na treść konstytucji RP i na konstytucyjne prerogatywy prezydenta co do powołań sędziowskich".

"Bardzo wyraźnie wskazał na treść art. 144, ust. 3, pkt. 17 konstytucji RP, wskazując, że niekwestionowalna jest prerogatywa prezydenta RP co do powołań sędziowskich, że kwestia powołania sędziowskiego zamyka wszelkie dyskusje i wszelkie spory"

- podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak dodał, prezydent w tym kontekście przywoływał też orzecznictwo sądowe.

"Jeśli chodzi o kwestie odebrania ślubowania przez prezydenta RP, to nie ulega żadnej wątpliwości na gruncie wspomnianego artykułu (art. 144 konstytucji), a także zgodnie z art. 179 konstytucji RP, że w takiej sytuacji, kiedy na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, prezydent RP powołuje sędziego, to nie może być przedmiotem jakichkolwiek wypowiedzi czy kwestionowania badanie statusu sędziego. Ten status jest przesądzony przez odebranie ślubowania przez prezydenta RP"

- zaznaczył Mucha.

Klub PiS reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Do Pałacu przybył też szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka oraz mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram ze stowarzyszenia Wolne sądy.

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Stanisław Tyszka reprezentowali klub PSL-Kukiz15, a Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak - Koło Konfederacja.

 



Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

#reforma sądownictwa #spotkanie z prezydentem #Paweł Mucha

redakcja