Z ustaleń portalu wirtualnemedia.pl wynika, że poprzednia dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej otrzymała zwolnienia dyscyplinarne z Telewizji Polskiej. Informację tę potwierdziła spółka TVP. Co więcej, neo-likwidator spółki chce, aby dwóm z trzech zwolnionych dyrektorów zostały postawione zarzuty karne.
Od 20 grudnia ubiegłego roku trwa bezprawne przejęcie mediów publicznych - w tym Telewizji Polskiej - przez rząd Donalda Tuska. Od pierwszego dnia tych brutalnych działań, zarówno politycy, jak i dziennikarze, pracownicy tychże mediów, rotacyjnie przebywali w budynku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, aby okazać swój stanowczy sprzeciw wobec bezprawiu Tuska i Bartłomieja Sienkiewicza.
10 stycznia sąd rejestrowy podjął decyzję o odmowie wpisania zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie TVP. W wydanej decyzji wskazano, że uchwała o powołaniu członków rady nadzorczej spółki oraz zarządu została podjęta przez organ nieuprawniony.
Kilka dni temu pod siedzibą TAI odbyła się konferencja prasowa z udziałem ówczesnego prezesa TVP SA - Michałem Adamczykiem.
"Ta pętla bezprawia, spirala bezprawia, z każdym dniem postępowała. Od kilku dni, na teren TAI nie wpuszczani są posłowie RP, którzy przeprowadzali tutaj interwencje poselskie. Nie wpuszczani są także mecenasi, pełnomocnicy. Dlatego tu - z tego miejsca, chciałem Państwu oświadczyć, że opuszczam dziś, po 3 tygodniach budynek TAI, ale zaznaczając jednocześnie, że ta walka ta nadal trwa. Ta walka poprowadzi nas do zwycięstwa. Walka z bezprawiem, z deptaniem praw pracowniczych. Walka z tym, co wyprawiają ludzie mianowani przez Donalda Tuska"
Portal Wirtualne Media ustalił, że trzech dziennikarzy, zasiadających w dyrekcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej: Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki – otrzymało zwolnienia dyscyplinarne z Telewizji Polskiej. Dlaczego? Z powodu "działania na szkodę spółki". Doniesienia te potwierdziło centrum informacji TVP.
"W przypadku Pana Samuela Pereiry, zwolnienie podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym zostało wysłane na jego adres e-mailowy, z którego kontaktował się w bieżącym miesiącu z Działem Zasobów Kadrowych Spółki, a w pozostałych dwóch przypadkach złożenie oświadczeń nastąpiło osobiście"
W komunikacie, który Telewizja Polska, przesłała Wirtualnym Mediom, nie podano szczegółów zwolnienia dyscyplinarnego.
"Spółka nie zamierza podawać do wiadomości publicznej szczegółowych powodów zwolnień, ale w szerszym ujęciu dotyczą one szeregu nieprawidłowości i działań na szkodę spółki, których dopuścili się oni po 20 grudnia 2023 r."
Jak przypominamy - kilka dni temu mianowany na likwidatora mediów publicznych, Daniel Gorgosz skierował pismo do Michała Adamczyka. W jego treści określił działania byłego szefa TAI jako "bezprawne".
I jak stwierdził: "wyczerpują zmamiona licznych przestępstw, a także wyrządzają TVP poważną szkodę zarówno majątkową jak i niemajątkową". Jednocześnie wezwał Adamczyka do "niezwłocznego zaprzestania bezprawnego podawania się za Prezesa Zarządu TVP oraz usiłowania wykonywania czynności przynależnych tej funkcji". To jednak nie wszystko... Gorgosz zapowiedział, że nadawca będzie dochodził roszczeń od Adamczyka i jego współpracowników "przy popełnianiu czynów niedozwolonych na zasadzie art. 441 kodeksu cywilnego jak współsprawców wyrządzonej TVP szkody deliktowej".
Centrum Informacji TVP poinformowało, że wobec dwóch zwolnionych dyrektorów TAI są dodatkowo formułowane zarzuty dotyczące "posłużenia się przez nich nieskutecznymi dokumentami dot. rozwiązania umowy o pracę, które samodzielnie wypełnili w sposób niezgodny z ustaleniami z pracodawcą, co w ocenie spółki mogło stanowić próbę wyłudzenia kwoty wynoszącej łącznie ponad milion złotych". I dodano, że TVP "analizuje obecnie podjęcie dalszych kroków prawnych zmierzających do pociągnięcia tych osób od odpowiedzialność karnej"...