Prezydent Andrzej Duda po pokonaniu części dystansu zjawił się na mecie biegu „Wilczym Tropem”, gdzie dziękował zgromadzonym sympatykom. Wręczono mu medal uczestnictwa w inicjatywie oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym.
- Cieszę się, że po raz kolejny pobiegniemy, że pobiegną wraz z nami ci, którzy pamiętają, którzy chcą oddać hołd w ten sportowy sposób Żołnierzom Niezłomnym, biegnąc ich tropem
- mówił przed biegiem prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda: Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich długo milczy
— portal tvp.info ?? (@tvp_info) March 1, 2020
Bieg Pamięci #ŻołnierzeWyklęci „Tropem Wilczym”#wieszwięcej #1marca
Zobacz więcej: https://t.co/ZJ7g2Yzjyl pic.twitter.com/11fAmqUYiu
Prezydent, startujący z honorowym numerem startowym „1”, odebrał na mecie pamiątkowy medal za uczestnictwo. Bieg zorganizowano na terenie Parku Miejskiego w Mińsku Mazowieckim.
Dla pamięci o #ŻołnierzeWyklęci. W Mińsku Mazowieckim ruszył bieg #TropemWilczym. W biegu bierze udział Prezydent RP @AndrzejDuda. pic.twitter.com/ru3LFrPVmr
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2020
Bieg #TropemWilczym. Prezydent RP uhonorowany pamiątkowym medalem przez tego młodego zawodnika ????? pic.twitter.com/FlEpKtdGWb
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2020
??? #TropemWilczym pic.twitter.com/C3YGFlCQXm
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2020
W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło - jak szacuje IPN - ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.
Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data ich dnia pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej.
Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.