Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Wielki Wyjazd na Węgry: Uroczystość przed pomnikiem gen. Bema

Premier Mateusz Morawiecki wraz z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem wzięli udział w uroczystym złożeniu wieńców przed pomnikiem generała Józefa Bema. Wcześniej szef polskiego rządu spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Wielki Wyjazd na Węgry
Wielki Wyjazd na Węgry
Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który w tym roku po raz drugi objął patronatem premier Morawiecki, biorą udział w centralnych obchodach przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie i wspólnej uroczystości Klubów „Gazety Polskiej” oraz ich węgierskiego partnera Forum Jedności Społecznej i Fundacji Jedności Społecznej (COeF-COeKA) przed pomnikiem Józefa Bema. Oficjalną część programu zakończy uroczystość przed pomnikiem katyńskim.

Poniżej publikujemy program uroczystości:

Przemówienie   dr Bence Rétváriego, sekretarza stanu ds. Parlamentarnych

– Przemówienie powitalne Ambasady RP w Budapeszcie

– Przemówienie Tomasza Sakiewicza, redaktora Naczelnego Gazety Polskiej

– Przemówienie  László Csizmadia, prezesa CÖF-CÖKA-CET

– Występ Pawła Piekarczyka z gitarą

– Składanie wieńców przez przedstawicieli rządów Węgier i Polski, organizacji patriotyczny z Węgier i Polski ( Tomasza Sakiewicza – redaktora Naczelnego Gazety Polskiej oraz Ryszarda Kapuścińskiego – Prezesa Klubów Gazety Polskiej )


[Transmisja online]



Szef polskiego rządu w piątek wziął udział w obchodach 171. rocznicy powstania węgierskiego, które wybuchło 15 marca 1848 r. i było częścią Wiosny Ludów.

Premier Morawiecki odwiedził polską ambasadą w Budapeszcie, a następnie szef rządu uda się pod pomnik generała Józefa Bema, by złożyć tam wieniec.

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-49 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Wielki wyjazd na węgry

redakcja