Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Wiceminister jasno określił cele fake newsa, który miał uderzyć w polski rząd

Dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest bezustanny - oświadczył dziś wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Między najbliższymi sojusznikami, takimi jak Polska i Stany Zjednoczone zdarzają się różnice zdań; ale nie posługujemy się w tym dialogu językiem szantażu - dodał.

Bartosz Cichocki
Bartosz Cichocki
msz.gov.pl

Onet.pl podał, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według portalu istnienie ultimatum miała potwierdzać notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Informacje te zdementowała we wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem

- podkreśliła Nauert.

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki pytany w TVP Info o informacje podane przez onet.pl ocenił, że "chodzi o to, żeby zaprezentować obecny rząd, jako nic nie znaczący na arenie międzynarodowej; izolowany, nie posiadający wpływów". Jego zdaniem do tej tezy "dorabia się na siłę pseudofaktografię".

Cichocki podkreślił, że dialog ze Stanami Zjednoczonymi jest "bezustanny".

To, że zdarzają się nam różnice zdań, ocen, pytania i wątpliwości, to się zdarza między najbliższymi sojusznikami, takimi jak Polska i Stany Zjednoczone

- zaznaczył. Dodał, że w tym dialogu "nie posługujemy się językiem szantażu, ultimatów i szlabanów".

Dopytany o istnienie notatki, na którą powoływali się dziennikarze onet.pl, wiceminister odparł:

Gdybym odpowiedział na to pytanie, złamałbym prawo.

Przypomniał, że obowiązuje go ustawa o ochronie danych informacji niejawnych. Podkreślił też, że "tu zachodzi podejrzenie, że ktoś udostępnił dziennikarzom zastrzeżony dokument; toczy się postępowanie w tej sprawie".

CZYTAJ TEŻ: Dziennikarze Onet.pl i ich informator złamali prawo? MSZ o "możliwości popełnienia przestępstwa"

Nie chcę popełnić przestępstwa dywagując na ten temat

- oświadczył Cichocki. Dodał, że "po to w dyplomacji, w administracji publicznej stosujemy klauzulę niejawności, żeby nie dywagować o tym publicznie".

Gdybyśmy zaczęli rozmawiać publicznie o tym, co nam powierzono w zaufaniu, to nikt by nie chciał z nami rozmawiać

- podkreślił wiceszef MSZ.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MSZ #Bartosz Cichocki #fake news #onet.pl

redakcja