Pod hasłem "Jestem za życiem" w niedzielę ulicami Warszawy przejdzie XIII Marsz Świętości Życia. Jego uczestnicy jak co roku będą manifestować w obronie prawa do życia każdego człowieka - poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy marszu.
Organizatorami marszu są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jego organizatorzy poinformowali też, że towarzyszyć mu będzie hasztag #adOPCJA tłumaczący, że każda kobieta, która spodziewa się dziecka, nie musi decydować się na aborcję, ale może urodzić i oddać dziecko do adopcji.
Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Marcin Szczerbiński podkreślił podczas konferencji, że nigdy nie jest za mało przypominania o świętości życia, "o tym, że warto dzielić się życiem".
- Na naszym marszu staramy się podkreślić to, że życie domaga się ochrony od samego poczęcia do naturalnej śmierci. Ta ochrona wynika ze sprawiedliwości, oddać życiu to, co jemu się należy, tzn. ochronę i troskę. I w tym marszu idziemy z tymi hasłami, z tym postulatem, by każda para, która poczyna dziecko, żeby zatroszczyła się o niego, by ono mogło przyjść na świat i mogło się rozwijać
- powiedział ks. Szczerbiński.
Dodał, że podczas marszu akcentowane jest także "piękno rodziny, piękno małżeństwa, w którym małżonkowie dopełniają się i tworzą optymalne warunki do rozwoju nowego życia".
Beata Chojnacka z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej podkreśliła, że "każde życie jest święte, ponieważ jest darem Boga".
- Dlatego domaga się ono ochrony, opieki i szacunku od poczęcia do naturalnej śmierci
- dodała.
Marsz Świętości Życia – przypominają jego organizatorzy – jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony czy nie. Konstytucja głosi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia", ale gdy chodzi o nienarodzonych, rządzący wolą kierować się ideologią "kompromisu aborcyjnego" niż konstytucją.
Jak wyjaśniła Chojnacka, nazwa marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca – w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" z 1995 r, ogłoszonej właśnie 25 marca.
Dodała, że udział w marszu jest zatem "publicznym opowiedzeniem się po stronie życia. Jest też wyrazem radości z istnienia, rodziny i dzieci".
W tym roku organizatorzy marszu chcą skierować uwagę na adopcję, zarówno na dzieci oczekujące na rodziców, jak też na rodziców adopcyjnych, którzy zdecydowali się, aby być rodzicami dla konkretnych dzieci. Właśnie dlatego oficjalny hasztag w mediach społecznościowych, jaki będzie towarzyszył marszowi, to #adOPCJA.
Jak poinformowali organizatorzy marszu, manifestację poprzedzą msze święte odprawione o godz. 11 przez kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście i przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła na Pradze.
Następnie uczestnicy marszu zgromadzą się na Placu Zamkowym, by stamtąd wspólnie o godz. 12.40 wyruszyć Krakowskim Przedmieściem w kierunku bazyliki Świętego Krzyża. Tam nastąpi zakończenie Marszu Świętości Życia.
Co roku marsz uzupełnia akcja "Pielucha dla Malucha", czyli zbiórka pieluszek, mleka i kosmetyków dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w podwarszawskiej w Chyliczkach i Zielonce. Punkt zbiórki darów znajdzie się pod kolumną Zygmunta oraz pod katedrą warszawsko-praską na Pradze.
Marsz z okazji Dnia Świętości Życia w Warszawie po raz pierwszy odbył się 25 marca 2006 roku. Od 2010 w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska. Według organizatorów marszu w ubiegłym roku w Marszu Świętości Życia wzięło ok. 10 tys. mieszkańców Warszawy.