Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

W Kościele odradza się kult relikwii. Ks. prof. Naumowicz: To zawsze jest kult świętego

Kult relikwii jest związany z kultem świętych, a świętych czcimy dlatego, że oni są dla nas przykładem życia, a także wstawiają się za nami u Boga - powiedział w rozmowie z PAP ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW.

Zdjęcie ilustracyjne; relikwiarz w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach
Zdjęcie ilustracyjne; relikwiarz w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach
By Ricardo77 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15683873

W rozmowie przeprowadzonej z okazji wprowadzenia w niedzielę do warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej relikwii biskupa św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. siostry sercanki Klary Szczęsnej, ks. prof. Naumowicz podkreślił, że "kiedy czcimy relikwie, to modlimy się do świętego, a przez świętego modlimy się do Boga i do Niego się zwracamy".

- Kult relikwii należy do najstarszych tradycji Kościoła. Od początku Kościoła mamy kult relikwii męczenników, później świętych, a także kult związany z Panem Jezusem, np. kult relikwii drzewa Krzyża Świętego czy relikwii Męki Pańskiej

 - przypomniał w rozmowie z PAP ks. prof. Naumowicz.

Podkreślił jednocześnie, że obecnie obserwujemy ciekawe zjawisko odradzania się kultu relikwii i w wielu kościołach są relikwie nowo sprowadzone, np. św. Jana Pawła II czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i towarzyszy temu wiele próśb o te relikwie, a wierni otaczają je wielką czcią.

- Kult chrześcijański relikwii jest zawsze kierowany do Boga. Natomiast tak jak obrazy czcimy, to czcimy nie samą materię tego obrazu, ale osobę, która jest przedstawiona na obrazie. Podobnie kult relikwii, to nie jest kult tego kawałka, tej pozostałości po świętym, ale to jest kult świętego

 - wyjaśnił ks. prof. Naumowicz.

Dodał, że mamy trzy stopnie relikwii.

  • Pierwszego stopnia - to ciało samego świętego.
  • Drugiego stopnia - to są przedmioty z nim związane, np. szaty.
  • Trzeciego stopnia  - to np. kawałek materiału potarty o relikwie pierwszego lub drugiego stopnia.

Do Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę będą sprowadzone relikwie św. Józefa Pelczara i bł. siostry Klary Szczęsnej.

- Obecnie w Świątyni Opatrzności Bożej są relikwie dwunastu polskich świętych, a szczególnie są czczone relikwie św. Jana Pawła II. Odprawiane są nabożeństwa z litanią do św. Jana Pawła II, ale też inni święci, których relikwie znajdują się w tej świątyni również są czczone

 - zaznaczył ks. prof. Naumowicz.

Św. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie na Podkarpaciu. Zmarł 28 marca 1924 r. Był współzałożycielem Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek). Został pochowany w podziemiach kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Obecnie jego szczątki spoczywają w katedrze przemyskiej. Beatyfikacja biskupa odbyła się 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie. Kanonizowany został 12 lat później – 18 maja 2003 r. w Rzymie. Obu uroczystościom przewodniczył papież Jan Paweł II.

Bł. siostra Klara Ludwika Szczęsna (sercanka) urodziła się. 18 lipca 1863 w Cieszkach. Zmarła 7 lutego 1916 w Krakowie. Była współzałożycielką Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek). Jej uroczysta beatyfikacja odbyła się 27 września 2015 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Aktu beatyfikacji dokonał wysłannik papieża - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, który odczytał List Apostolski papieża Franciszka o beatyfikacji s. Klary Szczęsnej. Święto bł. Klary Szczęsnej jest obchodzone 7 lutego, w rocznicę jej śmierci.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ks. prof. Józef Naumowicz #relikwie #kult relikwii

redakcja