Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

W Kalwarii Zebrzydowskiej powstaje ogromna szopka bożonarodzeniowa. To już niemal tradycja

Montaż jednej z największych w Polsce ruchomych szopek bożonarodzeniowych ruszył dzisiaj we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej - podały służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium. Rokrocznie przyciąga ona do świątyni rzesze wiernych.

fot. kalwaria.eu

- W piątek w bazylice została zainstalowana panorama, która jest tłem szopki bożonarodzeniowej. Podest, na którym znajduje się dekoracja, zajmuje ok. 30 m kw. Panorama ma wymiary 11 m na 8 m

 – poinformował bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.

Panorama spowitych nocą okolic Betlejem wypełniła przestrzeń między nawą główną i prezbiterium.

O. Tarsycjusz powiedział, że przygotowania do budowy szopki rozpoczęły się z początkiem listopada. Tradycyjnie planowane są zmiany w dekoracji. Zakonnicy starają się, aby rokrocznie szopka była nieco inna. Pielgrzymi, odwiedzający regularnie sanktuarium, chętnie doszukują się później różnic.

Wkrótce bernardyni rozpoczną aranżację wystroju szopki, która zawsze jest tradycyjna. Nie ma w niej nawiązań do współczesności. Zachwyca nie tylko rozmiarem i ilością figur, w tym ruchomych, ale także kunsztem wykonania. Bernardyni ustawią m.in. styropianowe zamki, kalwaryjską bazylikę, domy i wieżyczki, a także figurki, z których najstarsze pochodzą z XIX w.

- Jak co roku nie zabraknie nowych figur. Szopka składa się z ok. 150 elementów, w tym 50 ruchomych

 – powiedział o. Tarsycjusz. Jak dodał, na końcu ustawiona została stajenka i żłóbek.

Wierni zobaczą szopkę tuż przed pasterką.

- Przy wygaszonym świetle w bazylice, celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z "Martyrologium Kościoła Rzymskiego" mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy "Wśród nocnej ciszy”

– powiedział o. Tarsycjusz.

Tworzenie szopek w klasztorach to wielowiekowa tradycja. Pierwszą w 1223 r. zbudował w Greccio we Włoszech św. Franciszek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kalwaria Zebrzydowska #szopka bożonarodzeniowa

redakcja