Mszy przewodniczy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebruje ją kilkunastu biskupów. W Arenie Toruń, gdzie jest sprawowana, i w namiotach przed znajduje się ok. 10 tys. osób - słuchaczy radia.
W uroczystościach rocznicowych biorą udział także minister-członek Rady Ministrów Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz - prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Toruń: modlitwa w intencji Radia Maryja pic.twitter.com/a5CMieXlJ9
— Ryszard Czarnecki (@r_czarnecki) 1 grudnia 2018
W mszy świętej sprawowanej z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczy premier Mateusz Morawiecki.
Premier RP @MorawieckiM na 27 rocznicy @RadioMaryja w Toruniu #27latRM pic.twitter.com/oIqPH7eGks
— Andrzej Jaworski ?? (@ACJaworski) 1 grudnia 2018
Jedna z osób duchownych, która jest tutaj z nami powiedziała mi kiedyś, że w stulecie odzyskania niepodległości za mało mówimy o naszych paniach. Czcimy powstańców, legionistów, naszych żołnierzy wszystkich wojen i powstań, wielkich ojców, którzy przyczynili się do tej niepodległości. To jest bardzo słuszne, ale powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę
- mówił premier.
Dodał, że to dzięki nim wszyscy jesteśmy dzisiaj tutaj, gdzie jesteśmy.
Winniśmy im wielką wdzięczność, że były w strasznych latach, trudnych dniach i dekadach cały czas bliskie idei Polski - szczęśliwej, wielkiej, wspaniałej Polski
- podkreślił Morawiecki.
Do zebranych na uroczystości specjalny list wystosował prezydent Andrzej Duda.
Każdy rocznica ożywia wspomnienia, a jednocześnie sprawia, że wybiegamy myślą w przyszłość. Tegoroczny jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał nam okoliczności, w których nasi pradziadowie odnieśli ów bezprzykładny sukces oraz niełatwe początki odrodzonej Rzeczpospolitej. Zarazem podjęliśmy namysł nad tym jak spuścizna ojców niepodległości kształtuje nasze myśli słowa i czyny dzisiaj, w obliczu wyzwań stojących przed Polską nowego stulecia
- napisał prezydent Duda w liście, odczytanym na początku uroczystej mszy świętej przez sekretarza w jego kancelarii Adama Kwiatkowskiego.
Prezydent ocenił, że "w tym szczególnym kontekście historycznym kolejny jubileusz Radia Maryja jest sposobnością, aby przypomnieć zmagania, które musieli niegdyś toczyć jego założyciele, entuzjazm i wsparcie tysięcy, a później milionów słuchaczy w Polsce i na całym świecie, a następnie wzrost tej unikalnej w skali Europy oddolnej inicjatywy społecznej".
Dodał, że jest to okazja, aby raz jeszcze, z należnym szacunkiem i podziwem, wskazać na "pozytywną, twórczą siłę, jaką jest pragnienie prawdy, sprawiedliwości, wiary i nadziei, poszanowanie ludzkiej i obywatelskiej godności każdego z nas oraz wola odnalezienia się w autentycznej, solidarnej wspólnocie ufundowanej na nieprzemijających wartościach chrześcijańskich i patriotycznych".
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.