Marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej, w 450. rocznicę zawarcia porozumienia między Polską i Litwą.
W Lublinie odbywają się uroczyste obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej; obchody rozpoczęły się od mszy św. archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.
Przed południem przed pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim w centrum Lublina wieńce złożyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis oraz premier Mateusz Morawiecki. Kwiaty zostały też złożone w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda. W imieniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej wieniec złożył sędzia TK Grzegorz Jędrejek, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Kwiaty złożyli też przedstawiciele władz lokalnych.
W uroczystości wzięli udział także wicepremier Jacek Sasin, wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Do Lublina przyjechali też przedstawiciele władz Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.
Uczestniczyli też ambasadorowie, posłowie na Sejm i europarlamentarzyści oraz duchowni i służby mundurowe. Podczas uroczystości pod pomnikiem przypomniano historię Unii Lubelskiej i korzyści z niej płynących dla obu państw. Podkreślono też, że wartości, na których była budowana, są teraz wartościami UE. Wspomniano także zasadę, która przyświecała polsko-litewskiemu sojuszowi: "równi z równymi, wolni z wolnymi".
Pomnik Unii Lubelskiej to jeden z najstarszych pomników w Lublinie. Jego pierwsza wersja została zniszczona przez carskie władze, pomnik w obecnym kształcie powstał z inicjatywy Stanisława Staszica, został odsłonięty w 1826 r.
Monument ma formę wysokiego na 13 m, żeliwnego obelisku. Na postumencie umieszczona jest m.in. złocona płaskorzeźba, która przedstawia dwie stojące kobiety - symbolizujące Koronę i Litwę - zwrócone ku sobie, podające sobie prawe dłonie, co symbolizuje jedność Polski i Litwy, które połączyła unia zawarta w Lublinie w 1569 roku.
Pomnik wzniesiono w miejscu, gdzie według tradycji obozowali posłowie litewscy przybyli na Sejm do Lublina (obecnie jest to Plac Litewski). Jest jednym z trzech lubelskich obiektów uznanych w marcu 2007 r. przez Unię Europejską za symbol dziedzictwa europejskiego.
? Akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego został podpisany 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie. Powołana w tej sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy. (zdj. I.Lewandowska) pic.twitter.com/JadycLMoK0
— Kurier Wileński MAGAZYN (@KWmagazyn) 30 czerwca 2019
?Plac Litewski: ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem #UniaLubelska #UniaLubelska450 pic.twitter.com/x3orAgOO5p
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 30 czerwca 2019
? Mszą święta w lubelskiej archikatedrze rozpoczęły się dziś obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej. @MarekKuchcinski @StKarczewski @MMGosiewska @RyszardTerlecki Po mszy goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Unii Polsko-Litewskiej na Placu Litewskim w centrum @Miasto_Lublin. (?IL) pic.twitter.com/vzfg4onfl5
— Kurier Wileński MAGAZYN (@KWmagazyn) 30 czerwca 2019