Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poparł w poniedziałek inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła oraz współpatronem Europy. "Bez wątpienia, zarówno osoba, jak i dorobek całego życia św. Jana Pawła II, spełniają wymagania, jakimi kieruje się Kościół, przyznając tytuł doctor Ecclesiae, a są nimi: świętość życia, wyróżniająca się doktryna oraz postawa nauczyciela, które wpłynęły na rozwój nauczania Kościoła i myśli teologicznej, jak również wkład w misję ewangelizacyjną" - czytamy w przyjętej przez Senatu uczelni uchwale.
W październiku 2019 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośba spotkała się ze wsparciem m.in. Kościołów w Czechach oraz na Ukrainie. Podobną inicjatywę realizuje ruch "Europa Christi".
Propozycję ogłoszenia Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy abp Gądecki przedstawił także na grudniowym posiedzeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy, prosząc o jej poparcie.
W poniedziałek inicjatywę poparł Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W opublikowanej uchwale, senat uczelni podkreślił, że "zarówno osoba, jak i dorobek całego życia św. Jana Pawła II, spełniają wymagania, jakimi kieruje się Kościół, przyznając tytuł doctor Ecclesiae, a są nimi: świętość życia, wyróżniająca się doktryna oraz postawa nauczyciela, które wpłynęły na rozwój nauczania Kościoła i myśli teologicznej, jak również wkład w misję ewangelizacyjną, którą Jezus Chrystus powierzył swemu Kościołowi".
Senat zaznaczył, że Karol Wojtyła jako papież, profesor i biskup "przekazał Kościołowi bogatą i wielowątkową doktrynę, odczytując przy tym trafnie znaki czasu w świetle Objawienia i Tradycji" oraz "sam dał przykład życia całkowicie poświęconego wypełnianiu zleconej mu misji nauczyciela i pasterza oraz świadka Boga, który w Jezusie Chrystusie objawił człowiekowi jego godność".
"Z kolei tytuł współpatrona Europy uważamy za uzasadniony z uwagi na wkład, jaki Papież z Polski, wniósł w dzieło jednoczenia kontynentu budowanego na chrześcijańskich wartościach, wskazując jednocześnie na duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu. Powyższe przesłanie staje się szczególnie aktualne w obecnej chwili"
- czytamy w uchwale Senatu UPJPII.
"Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, realizując swą misję i mając św. Jana Pawła II za Patrona, czuje się szczególnie odpowiedzialny za upowszechnianie nauczania, myśli i spuścizny pozostawionej przez tego Wielkiego Polaka oraz wyraża głęboką nadzieję, że 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, stanowić będzie doskonałą okazję do uhonorowania św. Patrona naszego Uniwersytetu tytułem doctor Ecclesiae i ogłoszenia Go współpatronem Europy"
- głosi uchwała, pod którą widnieje podpis rektora UPJPII, ks. prof. dr hab. Wojciecha Zyzaka.