10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Upamiętnili wywózkę Polaków na Sybir

Ponad stu biegaczy wzięło udział w sobotę przed południem w Białymstoku w otwartym dla wszystkich chętnych biegu, by upamiętnić 80. rocznicę pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Główny bieg dla ponad tysiąca biegaczy rozpocznie się po zmroku.

facebook.com/bialystokbiega/

Oba przedsięwzięcia (nazwane biegiem dziennym i nocnym) są elementem II Biegu Pamięci Sybiru, który zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wspólnie z miastem Białystok i Fundacją Białystok Biega. Biegaczom towarzyszą rekonstruktorzy historii.

Pierwsza masowa wywózka obywateli polskich na Sybir dokonana przez Sowietów miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., deportowano w niej wielu mieszkańców Białegostoku i okolic. Władze miasta podkreślają, że wtedy "na nieludzką ziemię" wywieziono "co piątego" mieszkańca miasta i okolic, a prześladowaniami sowieckimi była dotknięta "niemal każda rodzina".

Trasa biegu dziennego (2 km) łączy dwa miejsca związane z historią sprzed 80 lat. Przedpołudniowy bieg rozpoczął się przed Pałacem Branickich w Białymstoku. Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński powiedział w sobotę, że miejsce to nie jest przypadkowe, bo było "ówczesnym centrum władzy politycznej".

Dlatego, że tutaj, w latach 1939-41 mieścił się komitet obwodowy partii komunistycznej Białorusi i tutaj zapadały polityczne decyzje jak przeprowadzić akcję. Kończymy bieg przy siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej

- wyjaśnił Śleszyński. Zaznaczył, że przy muzeum, które mieści się w jednym z dawnych magazynów wojskowych, są tory kolejowe, którymi wywożono mieszkańców na wschód, stamtąd odbywały się deportacje.

W sobotę po zmroku, ponad tysiąc biegaczy uczci rocznicę deportacji w biegu, który będzie rozegrany w lesie Pietrasze w Białymstoku. Trasa będzie liczyć 5 km.

Prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński mówił wcześniej, że to ważne, że obok tradycyjnych form upamiętniania wydarzeń historycznych, można to także robić w inny sposób, np. biegając.

Biegacze mogą w swój sposób pokazać solidarność i pamięć

- powiedział Kuczyński. Jak dodał, do nocnego biegu zgłosiły się osoby z całej Polski, wśród nich także takie, których rodziny były dotknięte deportacją i udziałem w biegu chcą uczcić swoich przodków.

Prof. Śleszyński podkreśla, że coraz więcej osób zajmuje się bieganiem, dlatego także w ten sposób i wśród nich muzeum chce popularyzować historię i edukować. "Łączymy aktywność z historią w sposób najbardziej atrakcyjny" - dodał dyrektor muzeum.

W niedzielę wieczorem, o godz. 20.00 przy Muzeum Pamięci Sybiru w ramach akcji Światło Pamięci będzie zapalonych 1,4 tys. zniczy i lampek, by upamiętnić 140 tys. osób deportowanych na wschód w wywózkach. Zaplanowano również potem przemarsz pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. Romualda Traugutta, który upamiętnia tamte wydarzenia.

W poniedziałek przy Pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka w południe odbędą się uroczystości miejskie, będą również włączone w mieście syreny alarmowe. Przedtem, rano kwiaty przy tym pomniku złożą także minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sybir

redakcja