Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

590 tys. uchodźców ma już PESEL

W ciągu ostatnich dwóch tygodni 590 tys. uchodźców otrzymało numer PESEL - poinformował dziś wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Autor: mg

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podkreślił w piątek podczas briefingu prasowego, że proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy, który koordynuje MSWiA, realizowany jest "bez przeszkód".

"W ciągu ostatnich dwóch tygodni, odkąd ten proces realizujemy, 590 tys. osób otrzymało numer PESEL" - poinformował wiceszef MSWiA.

Wyraził przy tym nadzieję, że w piątek liczba 600 tys. uchodźców z nadanym numerem PESEL zostanie przekroczona. Szefernaker przekazał również, że "w dużych miastach widać tendencję wzrostową".

"Są kolejki, Ukraińcy czekają i mają wyrabiane numery PESEL" - wyjaśnił. "W mniejszych miejscowościach już trochę wyhamował ten proces, bo myślę, że w dalszym ciągu w mniejszych miejscowościach jest dużo mniej osób, które chcą pozostać w Polsce i potrzebują numeru PESEL"

- dodał.

Od ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,4 mln osób. Obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, na mocy specustawy nadaje się numer PESEL, z czego skorzystało dotychczas ponad pół miliona osób. Ukraińscy uchodźcy mają zapewniony m.in. legalny pobyt, opiekę zdrowotną, możliwość podjęcia pracy i kontynuowania nauki.

Autor: mg

Źródło: niezalezna.pl, PAP